avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Omare problema
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Omare problema

Am preluat o firma srl in luna 2 2009 si astazi am primit de la o judecatorie o citatie prin care mi se comunica faptul ca o firma in insolventa i-mi cere plata unor facturi neachitate facturi care aveau termene de achitare de 7 zile din lunile 07 2008 si 08 2008 As dori sa mentionez ca in perioada de cand am preluat firma adica luna a2 2009 si pana in prezent nu am primit de la firma respectiva nici o notificare prin care sa mi se ceara plata acelor facturi Nu inteleg cum a fost posibil sa aduca la firma marfa cu factura peste factura neachitata intr-o luna de 2000 lei si dupa aceea sa nu mai vina deloc dupa bani Problema care ma intereseaza e oare aceste datorii nu au intrat i prescriptie fiind din anul 2008 luna 07 Va rog un raspuns avizat
Cel mai recent răspuns: ContSters145448 , utilizator 22:35, 3 August 2011
Conform dispozitiilor Decretului 167/1958 privind prescriptia extinctiva,dreptul la actiune in sens patrimonial se prescrie daca nu a fost exercitat in termenul prevazut
de lege,respectiv de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S-a abrogat legea 167/1958 privind prescriptia extinctiva? mereuinfo mereuinfo Va rog sa-mi spuneti daca in cazul asociatiilor de proprietari legea 230/2007 interzice aplicarea legii 167/1958 privind prescriptia extinctiva intrucat ... (vezi toată discuția)
Prescriptie datorie sau deschid insolventa lylyan lylyan Buna ziua Societatea X a emis catre societatea Y facturi pana in dec. 2007. In acest moment poate soc. X sa isi mai recupereze banii de la societatea Y? Nu ... (vezi toată discuția)
Notificari plata sau somatii! FLAVIA VLAD FLAVIA VLAD doresc sa stiu daca notificarile de plata sau somatiile de plata de la firmele de recuperare pot intrerupe termenul de trei ani de prescriptie exintiva? ... (vezi toată discuția)