Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Omare problema
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Omare problema

Am preluat o firma srl in luna 2 2009 si astazi am primit de la o judecatorie o citatie prin care mi se comunica faptul ca o firma in insolventa i-mi cere plata unor facturi neachitate facturi care aveau termene de achitare de 7 zile din lunile 07 2008 si 08 2008 As dori sa mentionez ca in perioada de cand am preluat firma adica luna a2 2009 si pana in prezent nu am primit de la firma respectiva nici o notificare prin care sa mi se ceara plata acelor facturi Nu inteleg cum a fost posibil sa aduca la firma marfa cu factura peste factura neachitata intr-o luna de 2000 lei si dupa aceea sa nu mai vina deloc dupa bani Problema care ma intereseaza e oare aceste datorii nu au intrat i prescriptie fiind din anul 2008 luna 07 Va rog un raspuns avizat
Conform dispozitiilor Decretului 167/1958 privind prescriptia extinctiva,dreptul la actiune in sens patrimonial se prescrie daca nu a fost exercitat in termenul prevazut
de lege,respectiv de 3 ani.