Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

Am un salariat care a avut contract pe perioada determinata cu 4 ore/zi pana pe data de 08.08.2011, administratorul vrea sa modifice contractul in perioada nedeterminata si cu timp de lucru 8 ore/zi. Intrebarea mea este daca pot face act aditional cu 01.08.2011, adica mai devreme de data expirarii contractului, pe perioada nedeterminata si sa modific timpul de lucru. Multumesc.:D
MIRELAIONICA, utilizator
Este mai bine sa faceti un act aditional ptr. modificarea normei de lucru de la 4 h la 8 h incepand cu 1 august si un alt act aditional de modificare a duratei contractului in durata nedeterminata incepand cu 8 august.
Nu faceti act aditional la acest contract pe perioada determinata. Dupa incheierea acestuia, faceti un nou contract de munca pe perioada nedeterminata si cu celelalte conditii amintite de dumneavostra.
puteti face un singur act aditional incepand cu 01.08.2011 prin care modificati durata contractului si norma de munca.
in termen de 20 de zile de la aparitia modificarii se impune incheierea unui act aditional, art 17 al 5 codul muncii, iar revisalul sunteti obligata sa il trimeti cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare, conform art .4 al. 2 din hg 500/2011
aadynna, utilizator
MIRELAIONICA a scris:

Am un salariat care a avut contract pe perioada determinata cu 4 ore/zi pana pe data de 08.08.2011, administratorul vrea sa modifice contractul in perioada nedeterminata si cu timp de lucru 8 ore/zi. Intrebarea mea este daca pot face act aditional cu 01.08.2011, adica mai devreme de data expirarii contractului, pe perioada nedeterminata si sa modific timpul de lucru. Multumesc.:D

Oricand, in timpul executarii CIM pe perioada determinata, puteti face un singur act aditional prin care sa modificati si durata contractului (din determinata in nedeterminata) si durata muncii (de la 4 la 8 ore pe zi), cu o data anterioada datei de expirare a CIM pe perioada determinata.
Multumesc Dl. Tudor.