avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

Am un salariat care a avut contract pe perioada determinata cu 4 ore/zi pana pe data de 08.08.2011, administratorul vrea sa modifice contractul in perioada nedeterminata si cu timp de lucru 8 ore/zi. Intrebarea mea este daca pot face act aditional cu 01.08.2011, adica mai devreme de data expirarii contractului, pe perioada nedeterminata si sa modific timpul de lucru. Multumesc.:D
Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
MIRELAIONICA, utilizator
Cel mai recent răspuns: MIRELAIONICA , utilizator 10:58, 30 Septembrie 2011
Este mai bine sa faceti un act aditional ptr. modificarea normei de lucru de la 4 h la 8 h incepand cu 1 august si un alt act aditional de modificare a duratei contractului in durata nedeterminata incepand cu 8 august.
Nu faceti act aditional la acest contract pe perioada determinata. Dupa incheierea acestuia, faceti un nou contract de munca pe perioada nedeterminata si cu celelalte conditii amintite de dumneavostra.
puteti face un singur act aditional incepand cu 01.08.2011 prin care modificati durata contractului si norma de munca.
in termen de 20 de zile de la aparitia modificarii se impune incheierea unui act aditional, art 17 al 5 codul muncii, iar revisalul sunteti obligata sa il trimeti cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare, conform art .4 al. 2 din hg 500/2011
Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
aadynna, utilizator
MIRELAIONICA a scris:

Am un salariat care a avut contract pe perioada determinata cu 4 ore/zi pana pe data de 08.08.2011, administratorul vrea sa modifice contractul in perioada nedeterminata si cu timp de lucru 8 ore/zi. Intrebarea mea este daca pot face act aditional cu 01.08.2011, adica mai devreme de data expirarii contractului, pe perioada nedeterminata si sa modific timpul de lucru. Multumesc.:D


Oricand, in timpul executarii CIM pe perioada determinata, puteti face un singur act aditional prin care sa modificati si durata contractului (din determinata in nedeterminata) si durata muncii (de la 4 la 8 ore pe zi), cu o data anterioada datei de expirare a CIM pe perioada determinata.
Multumesc Dl. Tudor.

Alte discuții în legătură

Modificare cim din durata determinata in nedeterminata Ada30teo Ada30teo Daca am un salariat cu CIM pe durata determinata caruia ii expira contractul cu data 30.04.2010 daca ii fac act aditional de modificare a contractului in ... (vezi toată discuția)
Modificare retroactiva a contractului individual de munca la 4 ore. Dana Dav Dana Dav Sunt angajata cu contract individual de munca de 8 ore pe perioada nedeterminata, iar pe 3 august 2010 am fost anuntati telefonic ca toti angajatii tesa ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata - modificare carsim4 carsim4 Daca am un contract de munca incheiat pe perioada determinata (data incetarii 01.08.2011), pot sa intocmesc un act aditional in care modific (de comun acord) ... (vezi toată discuția)