Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Santaj? Amenintare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Santaj? Amenintare?

Buna ziua,
Intr-un dosar civil de pretentii cu hotarare definitiva si irevocabila de respingere a acestor pretentii, avocatul partii adverse trimite prin Posta o notificare prin care pretinde suma de bani solicitata prin dosarul de pretentii si ameninta cu executorul judecatoresc in cazul in care nu ii este platita aceasta suma.
Se incadreaza aceasta "notificare" in art.194 Cpp - santaj?
Se poate incadra si la - amenintare?
Daca da,cum se procedeaza legal?
Va multumesc!
Nu se incadreaza. Promisiunea apelarii la organele statului sau la forta publica a statului, nu constituie nici santaj si nici amenintare.
Mi se pare, totusi, ciudat ca avocatul avertizeaza ca va apela la executorul judecatoresc, daca nu are titlu executoriu.
Sunteti sigur ca a pierdut si nu a castigat?
Hotararea nu lasa loc de interpretare: RESPINGE....
Cu toate astea,avocatul aceasta "notificare" pe care eu, din prizma omului obisnuit, o percep ca o amenintare si un santaj.....
Tot nu sunt sanse?
Nu
arcopal a scris:

Hotararea nu lasa loc de interpretare: RESPINGE....
Cu toate astea,avocatul aceasta "notificare" pe care eu, din prizma omului obisnuit, o percep ca o amenintare si un santaj.....
Tot nu sunt sanse?

Nu este nici santaj nici amenintare intrucat va ,,ameninta" cu executarea silita.
Acesta este motivul esential pentru care nu poate fi tras la raspundere penala.
Dar...chiar este ciudat sa se afle intr-o asemenea eroare un avocat...daca este vorba de o eroare ( dvs. asa spuneti)