Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat la pensie

vreau sa angajez o persoana care este la pensie cu contract de munca perioada nedeterminata , il afecteza la pensie? daca se poate cum procedez,
O puteti angaja doar daca este la pensie pentru limita de varsta sau pensie de invaliditate de gradul 3, in acest al doilea caz cu timp partial maxim 4 ore. In toate celelalte tipuri de pensie, daca persoana realizeaza venituri salariale dreptul la pensie se suspenda.
Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată in cazul angajari pensionarilor care, în condiţiile legii, pot cumula pensia cu salariul (art.83 lit.g)
gica1 a scris:

vreau sa angajez o persoana care este la pensie cu contract de munca perioada nedeterminata , il afecteza la pensie? daca se poate cum procedez,

Poate cumula pensia cu salariul , indiferent de cuantumul pensiei , daca este pensionar la limita de varsta si angajarea se face in sectorul prvat.

In sectorul bugetar , poate cumula pensia cu salariul, daca este pensionar la limita de varsta si cuantumul pensiei nete nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat - 2022 lei este valoarea pentru 2011.