Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract

am o intrebare modalitatea de reziliere a unui contract este suficient o cerere de reziliere din partea beneficiarului sau dupa ce se face cererea de reziliere se mai intocmeste si Act aditional intre parti de reziliere??
Despre ce fel de contract este vorba?
Rezilierea intervine ca sanctiune pentru nerespectarea de catre cealalta parte a obligatiilor contractuale.
Dvs. probabil doriti denuntarea unilaterala a contractului.
este vorba de un contract de prestari servicii paza si da m-a refeream la rezilierea unilaterala din partea beneficiarului si daca este suficienta cerereade reziliere din partea sa sau eu prestator dupa trebuie sa intocmesc un Act aditional de reziliere
Puteti denunta unilateral contractul, doar daca clauzele acestuia va permit.
Daca in contract nu este mentionata aceasta posibilitate, atunci trebuie incheiat un acord bilateral de incetare cu cealalta parte.