avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru 14 zile cu 14 libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru 14 zile cu 14 libere

Buna ziua,
va rog daca puteti sa ma sfatuiti in legatura cu calculul salariului pentru angajatii care lucreaza 14 zile cu 14 libere.
Am obtinut aprobarea inspectoratului pentru acordarea repausului saptamanal cumulat dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu mentiunea de a acorda dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin(2).

Daca angajatul lucreaza 8 ore/zi- 14 zile, apoi 14 zile libere -in acest caz se poate calcula un salar orar care se inmulteste cu nr. de ore lucrate(chiar daca intr-o luna vor fi doar 128 de ore lucrate) la care se adauga un spor de 150%(insemnand dublul compensatiilor conf. art 123(2)) pentru zilele de sambata si duminica in care lucreaza?

Dar daca lucreaza12 ore/zi-14 zile dupa care sunt liberi 14 zile, care este modalitatea corecta de calcul a salariului? Ce sporuri trebuie acordate? Cele 4 ore, diferenta dintre 8 si 12 se considera ore suplimentare?, daca da cum trebuie platite?

Societatea are ca obiect de activitate extractia de petrol si gaze, astfel ca angajatii lucreaza in diferite locatii, in functie de contractele aflate in derulare cu terte societati. Acestia se afla in delegatie, putand primi diurna pentru cele 14 zile sau trebuie introdusa clauza de mobilitate?

Cu rugamintea de a primi un raspuns va multumesc anticipat.
Cred ca nu ati inteles si va complicati inutil.
Sa presupunem ca suntem in iulie 2011 si ca muncitorii nostrii au prestat continuu,in program de 8 ore/zi ,inclusiv s/d in perioada 1-14 iulie. Atunci zilele de repaos saptamanal (liberele)care li se cuveneau pentru aceasta perioada,lucrata,respectiv 4zile(2 sambete si 2 duminici) li se vor acorda cumulat ,tot in cursul lunii si se vor plati prin aplicarea unui spor la sal. de baza de min. 150%.

Deci in pontaj veti aparea cu 8 ore pt. zilele de 1-14,apoi liber15, 16/17s-d,18-20liber,21-22 cate8ore,23-24s-d,25-29cate 8 ore,30-31 s/d.
Acum calculati cate zile cu 8 ore aveti in acest pontaj,si veti constata ca sunt exact 21de zle pontate 8 ore,ceea ce inseamna 168 ore lucrate pe iulie.


Acum,pt. 4 zile ,respectiv 32 de ore platim si cu un spor aplicat la sal de baza de 150%. Pentru aceasta ,vom calcula tariful orar mediu,prin impartirea sal. de baza la 170 .Sa presupunem ca sal de baza este 1000 lei,tarif=(1000/170)x150%=5,88x150%=14,7leix32ore=470lei.


2. Locatiile apartin tot angajatorului sau altor angajatori?Daca apartin angajatorulu discutam despre delegare,dar daca apartin altor angajatori vorbim despre detasare. In functie de aceste aspecte se acorda si drepturile in mod diferentiat.
Buna ziua,
cum va spuneam angajatii lucreaza 14 zile, apoi 14 sunt liberi.
Pe exemplul care l-ati dat eu as face astfel:
1-14 iulie pontati cate 8 ore in fiecare zi.
Apoi 15-28 liberi - pentru ca atunci ei efectiv stau acasa, nu muncesc.
Apoi iarasi intra in tura de 14 zile de lucru, din care in luna iulie prind 3 zile lucrate:29,30,31.
Si atunci calculez salariul astfel:
pentru 1-14: 14zile*8 ore=112 ore*salariul tarifar pe ora + sporul de 150% pentru 4 zile(2sambete, 2 duminici)
pentru 15-28: nu primesc salar pentru ca nu au lucrat
pentru 29-31: 3zile*8ore=24 ore*salariul tarifar pe ora + sporul de 150% pentru 2 zile(sambata, duminica).
Nu e corect asa?

ART. 137
(1) Repausul s?pt?mânal se acord? în dou? zile consecutive, de regul? sâmb?ta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmb?t? şi duminic? ar prejudicia interesul public sau desf?şurarea normal? a activit?ţii, repausul s?pt?mânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de munc? aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prev?zut? la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munc? sau, dup? caz, prin contractul individual de munc?.
(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus s?pt?mânal sunt acordate cumulat, dup? o perioad? de activitate continu? ce nu poate dep?şi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munc? şi cu acordul sindicatului sau, dup? caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al c?ror repaus s?pt?mânal se acord? în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

Sporul acesta de 150%(dublul compensatiilor prevazute la art.123(2)) nu se acorda numai in cazul in care se efectueaza ore suplimentare? De exemplu daca ar lucra 10 sau 12 ore /zi.

Varianta care mi s-ar parea mie corecta ar fi, tot pentru luna iulie:
1-14 pontati 8 ore
15-28 liberi, dar pontati cate 8 ore in zilele de 15,(16sambata, 17duminica libere) 18, 19, 20 pentru sambetele si duminicile lucrate in perioada 1-14 conform art. 137(2); 21-28 liberi
29-31 pontati cate 8 ore. (pentru 30 sambata si 31 duminica li se vor acorda zile libere platite in august dupa terminarea turei de 14 zile, respectiv in 12,15 august si libere 16, 17 august pentru 6aug. sambata si 7aug. duminica lucrate).
Dupa ipoteaza aceasta salariul s-ar calcula astfel:
1-14: 14zile*8ore=112ore*salariul tarifar pe ora
15-28: 4zile*8ore=32ore*salariul tarifar pe ora + un spor stabilit conf. art 137(3) pentru aceste 4zile
29-31: 3zile*8ore=24ore*salariul tarifar pe ora

Ce parere aveti?
Eu cand v-am oferit raspunsul,m-am raportat la un contract normal,full-time si la situatia in care se presteaza continuu 14 zile /luna.
Va rog sa-mi precizati atunci ce fel de contract este acesta,mai precis pentru cate ore de munca /luna este incheiat?
angajatii sunt platiti la ora din cauza programului de 14 zile lucrate, 14 zile libere

Alte discuții în legătură

Art 137, alin 4 codul muncii - cum se platesc zilele de sambata si duminica? steluta_kvl steluta_kvl In cazul in care salariatul lucreaza 14 zile consecutiv, maxim, este obligatoriu a primi apoi 4 libere consecutive si...orele lucrate in zilele de sambata si ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii alnar alnar Buna ziua, Sunt angajata la o societate unde 1 sau 2 saptamani pe luna sunt nevoita datorita specificului sa muncesc 9 ore/zi, astfel ( 8 ore program normal ... (vezi toată discuția)
Neplata ore suplimentare LEONY2003 LEONY2003 Buna ziua, tocmai m-am angajat, mai precis in ianuarie 2013 la o multinationala si m-am si trezit cu surprize neplacute la salariul de pe luna ... (vezi toată discuția)