Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata ore suplimentare

Buna ziua, tocmai m-am angajat, mai precis in ianuarie 2013 la o multinationala si m-am si trezit cu surprize neplacute la salariul de pe luna februarie#-o...va rog ajutati-ma cu un raspuns....am lucrat in februarie 2 sambete a 6 ore fiecare si 2 duminici de la ora 19.00-06.30 de noapte si m-am trezit doar cu 14 ore suplimentare...va rog sa imi spuneti daca pentru sambata si duminica trebuia sa fiu platit dublu conform legii 53 din 2003< mi s-a dat o zi libera luni pe 25 si seful de tura care face pontajul mi-a spus ca mi-a luat cele 11ore lucrate duminica noaptea si mi le-a compensat cu ziua libera spunandu-mi ca tot ce lucram de duminica seara nu ma ponteaza duminica ci luni, are el dreptul sa fac asa ceva? va multumesc anticipat
Nu confundati munca suplimentara cu munca in zilele de repaus ....

1. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

2. Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica. În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.

3. Daca ati lucrat in zilele de sambata si duminica, angajatorul este obbligat sa va acorde zile libere plus un spor la salariu care poate avea un cuantum fix sau procentual.
Cunatumul sporului se negociaza, legea nestabilind un anumit cuantum minim sau maxim in aceasta privinta.

freeelis a scris:

Nu confundati munca suplimentara cu munca in zilele de repaus ....

1. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

2. Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica. În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.

3. Daca ati lucrat in zilele de sambata si duminica, angajatorul este obbligat sa va acorde zile libere plus un spor la salariu care poate avea un cuantum fix sau procentual.
Cunatumul sporului se negociaza, legea nestabilind un anumit cuantum minim sau maxim in aceasta privinta.

dar legea spune ca tot ce depaseste 40 ore saptamanal se considera ora suplimentara...atat sambata cat si duminica lucrata au facut parte din saptamani in care lucrasem deja cele 40 de ore adica 5 zile a 8 ore fiecare... si daca am intrat de serviciu duminica la ora 19.00 pana luni dimineata la ora 06.30 cum este normal sa fiu pontat??? va multumesc
Nu faceti confunzie intre cele doua notiuni .. munca suplimentara se refera la programul normal de munca adica in zilele de luni-vineri , iar munca in zilele de sambata si duminica nu este considerata munca suplimentara ...

Trebui sa fiti pontat 11 ore si jumatate ...