Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua.Sotia mea a plecat de acasa in chirie impreuna cu fetita(9 ani) in in luna aprilie.Motivul-diferente de caracter si distantare in timp.In iunie a inaintat si proces de divort.Apartamenul pe care-l avem acum l-am cumparat anul trecut in august astfel - 15000 eu din vinzarea unui apartament pe care l-am avut inainte de casatorie eu si 37000 eu - un credit facut la banca,pe numele meu,dar la care e trecuta si ea ca garant.Am mai facut imbunatatiri in apartament-CT,TMP,G,F,sanitare din bani tot din vanzarea apartamentului meu.
Mobila o avem din alt credit.Pe ea nu o mai intereseaza nimic.A zis ca nu are nevoie de nimic.Ideea e ca daca stiam ca va pleca,nu mai faceam tot efortul asta financiar...
Creditul la aprtament l-am platit de la inceput din salariul meu,la mobila platind ea,dar dupa ce a plecat,am ramas cu ambele eu:(
Intrebari-
1.Se poate face partajul in procesul de divort pe care-l avem pe rol?Abia a fost primul termen,in iunie,urmatorul e in septembrie.
2.Daca da,se poate rezolva cu o tranzactie in care sa spuna ca nu are pretentii la apartament si mobila?
3.In caz ca nu vrea tranzactie,ce drepturi are la apartament?
Va multumesc.
calatorul a scris:

Buna ziua.Sotia mea a plecat de acasa in chirie impreuna cu fetita(9 ani) in in luna aprilie.Motivul-diferente de caracter si distantare in timp.In iunie a inaintat si proces de divort.Apartamenul pe care-l avem acum l-am cumparat anul trecut in august astfel - 15000 eu din vinzarea unui apartament pe care l-am avut inainte de casatorie eu si 37000 eu - un credit facut la banca,pe numele meu,dar la care e trecuta si ea ca garant.Am mai facut imbunatatiri in apartament-CT,TMP,G,F,sanitare din bani tot din vanzarea apartamentului meu.
Mobila o avem din alt credit.Pe ea nu o mai intereseaza nimic.A zis ca nu are nevoie de nimic.Ideea e ca daca stiam ca va pleca,nu mai faceam tot efortul asta financiar...
Creditul la aprtament l-am platit de la inceput din salariul meu,la mobila platind ea,dar dupa ce a plecat,am ramas cu ambele eu:(
Intrebari-
1.Se poate face partajul in procesul de divort pe care-l avem pe rol?Abia a fost primul termen,in iunie,urmatorul e in septembrie.
2.Daca da,se poate rezolva cu o tranzactie in care sa spuna ca nu are pretentii la apartament si mobila?
3.In caz ca nu vrea tranzactie,ce drepturi are la apartament?
Va multumesc.

Se poate dispune partajarea bunurilor dobandite in timpul casatoriei in procesul pe care-l aveti pe rol, ca si bunuri comune dobandite de cei doi soti.
2- sigur ca se poate rezolva printr-o tranzactie in care sotia sa dispuna ca renuntza la cota parte din mobila si apartament.
3-in cazul in care nu renuntza la drepturile pe care le are, acesteia i-ar reveni jumatate din val.apartamentului
partajul se poate efectua si in cadrul actiunii de divort
se poate face o tranzactie in fata instantei prin care sotia sa renunte la apartament si la mobila
referitor ultima problema avand in vedere ca actualul apartament a fost cumparat cu 15000(reprezentand valoarea ce a inlocuit un bun propriu,respectiv apartamentul pe care l ati avut inainte de casatorie) si 37000 creditul pe care l ati facut pe numele dvs, apartamentul este proprietatea dvs chiar daca este dobandit in timoul casatoriei,
Daca insa se dovedeste ca si sotia a platit rate se recunoaste si acesteia o contributie la dobandirea apartamentului de care se tine seama la stabilirea cotelor parti.In acest caz din urma,sotiei nu ii va reveni jumatate din ap ci mai putin.avand in vedere ca dvs ati avut o contributie mai mare.

Are dreptul la jumatate chiar daca avansul de 15000 eu sunt din vanzarea apartamentului meu,pe care il aveam inainte de casatorie?La fel si banii pt imbunatatiri.Iar ratele la banca din august pana in aprilie le-am platit din salariul meu.Din aprilie,de cand a plecat,tot eu platesc.:(
Deci se poate face partajul in acelasi proces.
Va multumesc.
nu are dreptul la jumatate, asa cum am mentionat mai sus.e bine k ati precizat ca ratele au fost platite de dvs din salariul pe care il realizati.faceti acesta dovada in instanta .teoretic apartamentul este proprietatea dvs. acum depinde si de practica instantei.l
Nu aveti de ce sa va faceti griji, avand in vedere datele problemei.
Acea "jumatate" de care se vorbeste in cazurile de divort pentru bunurile dobandite in timpul casatoriei este doar o prezumtie, o prezumtie a contributiei egale a sotilor. In cazul dvs., aveti actul de vanzare al apartamentului vechi pentru dovedirea contributiei la avansul casei noi, plus contractul de credit, facut pe numele dvs.
Acum...sotia putea sa fie codebitor- adica sa ii fi fost luate in calcul veniturile la calculul capacitatii dvs de rambursare, sau doar garant-ipotecar, ca semnatar al contractului de ipoteca- deoarece bunul a fost achizitionat in timpul casatoriei cu ea. In oricare dintre ipoteze, daca dvs. ati platit ratele inseamna ca doar dvs ati contribuit la bunul respectiv.
Sotiei i se cuvine doar contributia ei proprie...dovedita cu acte. Dvs trebuie sa pastrati toate dovezile de plata a ratelor la banca - extrase de cont, foi de depunere.
Avand in vedere contributia (cel putin) majoritara la dobandirea bunului, si faptul ca aveti un credit pe numele dvs, in mod normal vi se va atribui bunul indiferent ce solicita sotia.
Daca tot nu doreste nici o parte din bunuri, chiar nu aveti nici o problema, la primul termen care urmeaza prezentati o tranzactie intre parti in care dvs si viitoarea fosta sotie decideti cu privire la partaj, si instanta va dispune conform tranzactiei partilor.