avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

buna seara, va rog sa-mi spune-ti daca o persoana poate fi angajata cu contract de munca pe durata determinata numai pentru o luna?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:09, 6 August 2011
da
Conform Codului Muncii cap. 6 art. 80,81 angajatorul poate incheia contract de munca pe perioada determinata.
[ link extern ]
1. Codul muncii nu prevede o perioada minima de timp pentru un CIM pe perioada determinata.
2. Asadar se poate incheia un CIM si pentru o singura zi, daca este cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim perioada determinata BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT Anul trecut m-am angajat la un srl . La inceput cu CIM pe perioada determinata de 3 luni. Dupa ce au trecut aceste 3 luni mi-a facut altul tot de trei luni , ... (vezi toată discuția)
Cim pe durata determinata aijin aijin Buna ziua. Conform noului Cod al muncii de cate ori poate fi prelungit un contract pe durata determinata? (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Am un angajat cu CIM per. det pana la 31.12.2013. In decizia de incetare voi trece : inceteaza CIM cu 31.12.2013 sau 01.01.2014 ? Eu ... (vezi toată discuția)