Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

buna seara, va rog sa-mi spune-ti daca o persoana poate fi angajata cu contract de munca pe durata determinata numai pentru o luna?
multumesc.
da
Conform Codului Muncii cap. 6 art. 80,81 angajatorul poate incheia contract de munca pe perioada determinata.
[ link extern ]
1. Codul muncii nu prevede o perioada minima de timp pentru un CIM pe perioada determinata.
2. Asadar se poate incheia un CIM si pentru o singura zi, daca este cazul.