Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe durata determinata

Buna ziua. Conform noului Cod al muncii de cate ori poate fi prelungit un contract pe durata determinata?
de 2 ori?
Daca faceti referire la prelungirea cim pe perioada determinata este incident art.82 alin.3 din Codul Muncii.Legiuitorul nu a prevazut in textul legii de cate ori se poate prelungi cim pe perioada determinata ,deci putem intelege ca poate fi prelungit de cate ori este nevoie,in conditiile art.83.In acelasi timp putem observa ca prevederile art.84 alin.2 din Codul Muncii ne arata ca aceasta situatie este posibila,pentru motivele enuntate in text,doar pentru situatia strict prevazuta.

Art. 82. - (1) Prin derogare de la regula prevăzută la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, în cazurile si în conditiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de muncă pe durată determinată.

(2) Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie.

(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în conditiile prevăzute la art. 83, si după expirarea termenului initial, cu acordul scris al părtilor, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.

(4) Între aceleasi părti se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.

(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.

Art. 83. - Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri:

a) Înlocuirea unui salariat în cazul suspendării contractului său de muncă, cu exceptia situatiei în care acel salariat participă la grevă;

b) cresterea si/sau modificarea temporară a structurii activitătii angajatorului;

c) desfăsurarea unor activităti cu caracter sezonier;

d) în situatia în care este încheiat în temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fără loc de muncă;

e) angajarea unei persoane care, în termen de 5 ani de la data angajării, îndeplineste conditiile de pensionare pentru limită de vârstă;

f) ocuparea unei functii eligibile în cadrul organizatiilor sindicale, patronale sau al organizatiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;

g) angajarea pensionarilor care, în conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;

h) în alte cazuri prevăzute expres de legi speciale ori pentru desfăsurarea unor lucrări, proiecte sau programe.

Art. 84. - (1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.

(2) În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.
andymaurul, utilizator
Codul muncii
CAP. 6
Contractul individual de munca pe durata determinata
ART. 82
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.
ART. 84
(1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.

Între aceleaşi părţi se pot încheia cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată
determinată succesiv, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82.
corneliamagda a scris:

Codul muncii
CAP. 6
Contractul individual de munca pe durata determinata
ART. 82
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.
ART. 84
(1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.

Este vorba de prelungirea cim pe perioada determinata,nu de incheierea altor cim pe perioada determinata.