Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere punct lucru in italia
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere punct lucru in italia

am o firma inregistrata in Romania cu obiect de activitate constructii, dar eu lucrez in italia pentru o alta firma de constructii ca pers fizica., vreau sa angazez muncitori care sa munceasca cu mine in Italia, dar sa-i platesc pe firma din Romania. Ce trebuie sa fac si aici in Italia , dar si in Romania , sa fiu in regula.Toti oamenii pe care vreau sa-i angajez sunt deja in Italia si muncesc pentru aceeasi firma italiana.
Veti deschide un punct de lucru a firmei din Romania in Italia, procedurile si actele sunt aceleasi ca si in Romania dar va veti supune reglementarilor fiscale din Italia.

Il inregistrati al ORC-ul arondat sediului social din Romania, acesta va fi inscris la sectiunea fond de comert.

In baza unui act de inchiriere/proprietate/comodat din Italia AG va lua o hotarare, se va face un act aditional care se depun la ORC.
Din pacate nu veti putea deschide un punct de lucru in Italia ca si in Romania...Procedura autorizarii in cazul de fata a unui punct de lucru este reglementata de Legea nr. 359/2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea in registrul comertului a persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice si are aplicabilitate doar in tara. Daca doriti sa va deschideti un punct de lucru Italia, puteti sa-l mentionati doar in registrul comertului la sectiunea ,,alte mentiuni" dar nu veti primi nicio autorizare pentru desfasurarea activitatii de la registrul comertului din tara.