Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

am o societate cu activitate suspendata,nici un fel de activitate de la infiintare,acum cu 15 iulie am deschiso ,pt.ce contabilitate pot opta,bilanti=ul contabil si ct.de profit cine trebuie sa le semneze contabil autorizat sau administratorul?
Depinde de Dvs. . Puteti merge pe contabilitate in partida dubla sau sa treceti la contabilitate in sistem simplificat cf. Ordinului 2239/2011, daca indepliniti aceste doua criterii:
Art. 2
(1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru sistemul simplificat de contabilitate, aprobat prin prezentul ordin .
Art. 3
(2) Persoanele care indeplinesc cele doua criterii prevazute la art. 2 alin. (1), dar nu opteaza pentru aplicarea sistemului simplificat de contabilitate, aplica Reglementarile contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare.

Bilantul se semneaza si de administratorul societatii, dar si de contabilul sef, directorul economic sau o alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie .De asemenea bilantul poate fi intocmit si semnat de persoane fizice sau juridice membre ale CECCAR
legea contabilitatii cu privire la semnatura Bilantului contabil prevede semnarea bilantului de catre o persoana cu studii economice superioare si administratorul firmei.