Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poate pierde casa?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poate pierde casa?

Fratele meu a facut un imprumut de nevoi personale ,fara garantii,pe care nu-l mai poate rambursa ,el fiind si bolnav si fara serviciu.Ca un facut ,acum l-au parasit si sotia si copii,fiind practic muritor de foame.Intrebarea este daca -si poate pierde si locuinta mostenita de la parintii nostri?Chiar poate ajunge pe drumuri fara nici un acoperis deasupra capului?Legea nu prevede ca sa mai detina un minim de spatiu de locuit in eventualitatea unei executari silite(altceva nu au ce sa-i ia ,decat casa )?
Dati amanunte:ce fel de contract,codebitorii,cine e proprietarul ap.,daca sotia a introdus divortul...
In cazul unei executari,poti fi lasat in strada,doar cu hainele de pe tine.
Un sfat:pt. orice eventualitate,sa treaca ap.pe numele dv,cu dreptul uzuluifruct...asta daca nu a avut nefericita idee sa-si treaca si sotia ca proprietar,iar aceasta sa se impotriveasca vanzarii... #-o
Casa este proprietatea fratelui mostenita de la parintii nostri care i-au lasat-o lui cu acordul nostru(al fratilor).Contractul de credit este unul de nevoi personale fara garantii, fara codebitori...
apartamentul poate fi executat silit. se retine intreaga datorie si restul de bani, daca exista, ii va fi inapoiat.
prin ce act a ajuns casa in proprietatea fratelui ? ati renuntat dvs la mostenire, i-a lasat-o prin testament, a cumparat-o sau primit-o donatie in timpul vietii parintilor?