Forum Discuţii juridice Executare silită Infiintarea popririi asupra tuturor sumelor de bani ...
Discuție deschisă în Executare silită

Infiintarea popririi asupra tuturor sumelor de bani detinute cu orice titlu.

Va salut,
Am un conflict cu casa de asigurari de sanatate,in sensul ca aceasta pretinde abuziv sa-i achit o suma de bani,pentru o perioada in care nu am realizat venituri(nu am realizat venituri pe intreaga perioada de prescriptie fiscala),eu achitand conform prevederilor legale contributia pe ultimele 6 luni,cu majorari,si mai departe pana in prezent. C.N.A.S a emis o un document in care stabileste clar ca eu am dreptate si ca trebuie sa achit atat cat am achitat.Casa de asigurari a ignorat acest document si am solicitat din nou C.N.A.S sa reitereze punctul de vedere anterior,lucru pe care aceasta la facut,dar casa de asigurari a refuzat in continuare sa aplice legea,pretextand ca eu aveam contract cu ei si deci le datorez suma pretinsa.(legea nu distinge,si unde legea nu distinge nici noi nu trebuie sa distingem).Respectiva casa de asigurari mi-a emis titlu de creanta pe care l-am contestat,apoi nota contabila pe care am contestat-o in termenul legal,apoi fiind declansata procedura de executare silita am contestat-o la Judecatorie,cerand atatat anularea titlului executoriu in principal,cat si suspendarea executarii in subsidiar,avand termen de judecata in Decembrie 2011.
Ieri am primit din partea casei de asigurari o instiintare de infiintare a popririi asupra sumelor de bani detinute cu orice titlu.Ce este de facut in aceasta situatie si la ce trebuie sa ma astept?Am fost ieri la banca unde detin un cont(care nu contine decat un sold modic,necesar platii comisionului de administrare bancar lunar)si nu aparea ca blocat,etc.
Cum ma pot opune eficient acestei masuri in conditiile in care litigiul urmeaza sa se solutioneze,iar casa de asigurari incalca vadit legea?
Cu stima.
Cerere de suspendare provizorie [cu plata cautiunii].Deschideti alta actiune in instanta pt a-i obliga sa respecte legea.
Dar am cerut in actiune si suspendarea executarii pana la solutionarea litigiului.
Cererea de suspendare provizorie are termen scurt;nu se accepta fara un dosar deja existent,de suspendare si plata cautiunii.Problema este sa-i convingeti sa aprobe...