Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare pensie de urmas
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare pensie de urmas

Buna ziua,
Am 23 de ani si am absolvit facultatea de stiinte economice. As dori sa urmez un masterat si as dori sa stiu daca mai primesc pensie de urmas.

La casa judeteana de pensii o doamna a spus ca nu se mai acorda pensie de urmas daca am terminat facultatea, iar o alta doamna tot de la CJP a verificat legea invatamantului si a spus ca masterul este o continuare de studii si primesc pensia de urmas. Nu stiu care este adevarul ??

Ma puteti ajuta?
zoliky a scris:

Buna ziua,
Am 23 de ani si am absolvit facultatea de stiinte economice. As dori sa urmez un masterat si as dori sa stiu daca mai primesc pensie de urmas.

La casa judeteana de pensii o doamna a spus ca nu se mai acorda pensie de urmas daca am terminat facultatea, iar o alta doamna tot de la CJP a verificat legea invatamantului si a spus ca masterul este o continuare de studii si primesc pensie de urmas. Nu stiu care este adevarul ??

Ma puteti ajuta?

Copii :
pana la vârsta de 16 ani;
daca îşi continuă studiile într-o forma de învăţământ organizată potrivit legii, pana la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
Acte necesare:
cerere pentru înscrierea la pensie de urmaş;
actele de stare civilă ale solicitanţilor;
decizia de pensie/talon de pensie (pentru cazurile în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar);
adeverinţa de studii (elev sau student);
cauza decesului (cu excepţia situaţiilor în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar);
declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că urmaşul nu a fost condamnat prin sentinţă rămasă definitivă pentru infracţiunea de omor sau tentativă de omor comisă asupra susţinătorului;
pentru cazurile în care susţinătorul decedat nu avea calitatea de pensionar sunt necesare si:
carnetul de muncă (original si copie);
alte acte prevăzute de lege privind vechimea în muncă sau vechimea în serviciu realizată în alte sectoare de activitate;
livretul militar (original si copie);
diplomă de studii (original şi copie) sau adeverinţă din care să rezulte durata normală şi perioada studiilor, precum şi certificarea absolvirii acestora;
pentru persoanele care au urmat cursurile unor instituţii de învăţământ universitar în străinătate este necesară dovada recunoaşterii acestora de către statul român;
adeverinţă privind sporurile şi adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de muncă;
adeverinţă privind condiţiile de muncă speciale si/sau deosebite;
acte pentru dovedirea calităţii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr. 42/1990 etc.
Ok, si masterul se considera o forma de invatamant organizata? Am auzit multe mituri pe internet, sunt persoane care au primit pensie iar altii nu au primit pt. master.
ContSters41080, utilizator
zoliky a scris:

Ok, si masterul se considera o forma de invatamant organizata? Am auzit multe mituri pe internet, sunt persoane care au primit pensie iar alti nu au primit pt. master.

Si de ce imi trebuie cerere daca momentan primesc pensia, vreau doar sa prelungesc.
zoliky a scris:

Ok, si masterul se considera o forma de invatamant organizata? Am auzit multe mituri pe internet, sunt persoane care au primit pensie iar altii nu au primit pt. master.

Si de ce imi trebuie cerere daca momentan primesc pensia, vreau doar sa prelungesc.