Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie urmas

Buna ziua!Am 21 de ani si iau pensie de urmas in urma tatalui care a lucrat ca magistrat,sunt in an terminal si drept urmare ar trebui ca la anul sa mi se sisteze pensia.As dori sa stiu daca voi primi pensie in continuare daca incep alta facultate intrucat in legea 19/2000 este specificat ca pot primi pana la varsta de 26 de ani.Se plateste pensie pentru orice forma de invatamant urmata?Chiar si pentru Master?Casele teritoriale de pensii au vreun cuvant de spus in aceasta privinta?Pot interpreta legea astfel incat sa ofere pensie doar pentru o singura facultate...sau se plateste pana la 26 de ani atata timp cat imi urmez studiile?
Multumesc anticipat!
Potrivit legii, au dreptul la pensie de urmas copiii si sotul supravietuitor, daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
Conform dispozitiilor art.66 din Legea nr.19/2000, copiii au dreptul la pensie de urmas:
- pana la varsta de 16 ani;
- daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
- pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit.a) sau b);

Ca urmare a aparitiei Ordinului MMFES nr.129/26.02.2008 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr.19/2000, aprobate prin Ordinul MMSS nr.340/2001, acordarea pensiei de urmas conform prevederile art.66 lit.b) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, nu mai este conditionata de nivelul formei de invatamant frecventate, de tipul sau modul de organizare a acesteia, de numarul formelor de invatamant frecventate sau de absolvirea uneia sau a mai multora dintre acestea.
Asadar, sub incidenta noii reglementari, pensia de urmas se acorda copilului daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, indiferent de nivelul acesteia, pana la terminarea studiilor, fara a depasi data la care copilul urmas implineste varsta de 26 de ani.