Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj succesoral...fara succesiune dezbatuta ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj succesoral...fara succesiune dezbatuta ?

Buna seara,
Pe rolul Judecatoriei,s-a inregistrat un proces de partaj succesoral.
Dar,succesiunile dupa ambii parinti decedati,nu s-au dezbatut.
Tatal a decedat in 1975,iar mama in 1995. Au ramas 6 frati mostenitori.
Unul dintre ei a inregistrat actiunea mentionata de partaj succesoral.
Tot acesta,A OMIS (cu buna stiinta) sa cheme in judecata unul dintre cei 6 frati.
1. Este posibil sa se faca un astfel de partaj,daca nu s-au facut anterior succesiunile?
2. Este normal sa se omita mentionarea unuia dintre frati,la un partaj succesoral ?
Va multumesc.
Sunt doua motive pentru respingerea actiunii de partaj ca inadmisibila.
Daca ma gandesc putin, se poate invoca si lipsa calitatii procesuale active, reclamantul neputand sa dovedeasca calitatea sa de coproprietar, in absenta dezbaterilor succesorale.
ContSters103772, utilizator
este posibila actiunea - prin care se va dezbate suucesiunea +iesirea din indiviziune dar daca nu declara pe toti fratii, respectivul trebuie sa se gandeasca si la urmari
MYRA CIMPEAN , Avocat
1. Deci,in aceeasi actiune,se pot dezbate succesiunile dupa ambii parinti ? Cum ?
Totodata se poate face si partajul succesoral (iesirea din indiviziune) ?

2. Exact asta a facut:
- Nu exista niciun certificat de mostenitor (deci nu poate dovedi ca este mostenitor ?!)
- Nu a declarat pe unul dintre frati.Nu l-a chemat in instanta alaturi de ceilalti.
Ce urmari ar fi ?

In schimb,exista un Titlu de Proprietate pe numele mamei decedate in 1995.
In acest TP sunt indicate doar terenurile detinute de mama acestor 6 frati,insa masa succesorala este mai mare,cuprinzand si case pe terenurile respective.

Mama acestor 6 frati,pana sa moara,a facut un contract de vanzare-cumparare unei nepoate,pentru o suprafata de 200 mp.-suprafata ce se afla in TP depus pentru partaj,fara a se specifica acest aspect in actiune,de catre fratele ce a inregistrat actiunea.

In aceasta situatie,ce ar trebui facut ?

Va multumesc.

gigelas, utilizator
1. Da, se poate.
2. Daca nu a cerut si dezbaterea succesiunilor prin actiune, pot fi invocate cele doua exceptii, pe care vi le-am indicat anterior.
Sau se poate formula cerere reconventionala de catre parati, prin care sa se solicite dezbaterea succesiunilor. Depinde de interesul paratilor.
Daca a cerut dezbaterea succesiunilor, atunci actiunea este admisibila, mai putin in ceea ce priveste neindicarea tuturor mostenitorilor.
Fratele neinclus in actiune poate formula cerere de interventie in interes propriu.
La fel si nepoata care a cumparat acea suprafata de teren.
1. In cuprinsul actiunii,reclamantul a scris astfel:
"...ptr.ca prin hotararea ce veti pronunta sa dispuneti PARTAJUL AVERII SUCCESORALE ramase de pe urma defunctei.....decedata la .... cu ultimul domiciliu......urmand sa constatati deschisa succesiunea defunctei...sa constatati calitatea noastra de mostenitori cu vocatie succesorala ai acesteia,cotele ce ne revin de 1/5 pentru fiecare din aceasta masa,sa dispuneti partajul dupa efectuarea expertizelor de specialitate in vederea efectuarii loturilor."
Este exact ce a solicitat.
Dar,dupa cum am mai mentionat,nu s-a dezbatut succesiunea nici dupa tatal decedat in 1975,nici dupa mama decedata in 1995. Reclamantul a depus doar un TP in vederea partajului,doar terenuri. Dar,in masa succesorala trebuie sa figureze si casele ce sunt deja pe aceste terenuri. Acestea nu figureaza pe nicaieri,neexistand nici macar autorizatii de construire. Neexistand un certificat de mostenitor,nu se mentioneaza nicaieri ce bunuri au ramas in urma defunctilor parinti.
Acestea sunt toate datele problemei. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut,concret.

2. Fratele omis,daca nu doreste sa ia parte la partaj,este obligat sa figureze ca parte in proces ?

3. Nepoata,care are act de v-c pe 200 mp. ce va trebui sa solicite prin cererea de interventie in nume propriu ? In baza carei motivatii in drept poate face cererea de interventie in nume propriu ?

Scuze pentru aceste interventii,dar vreau sa fiu sigur ce trebuie facut.Sper sa nu va plictisiti de atatea intrebari.
Va multumesc.
O zi buna.