Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inundatii vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inundatii vecini

buna ziua,
se intampla ca ma inunda vecinii si pare se ca nu este nici de la vecina de deasupra, ci de la cei de la et 8 care nu deschid usa nimanui, sunt chiriasi, iar presedintele blocului spune ca de la ei este problema acestia nefiind interesati sa faca reparatiile necesare. nu stiu cui sa ma adresez sau ce pot sa fac...curge foarte multa apa, ceilalti vecini nefiind se pare deranjati de aceasta.
multumesc
Incercati sa luati legatura cu proprietarul apartamentului.
Aveti asigurare? Daca aveti asiguare mergeti la asigurator să vă despăgubeasca iar asiguratorul ii va da probabil in judecata pe vecini.

Vecinii de deasupra nu sunt inundati?

Puteti sa initiati de asemenea o actiune in instanta pentru plata cheltuielilor rezultate de indundatie si obligarea la repararea instalatiilor.
este de negasit...:) cel putin asa spun admin is presed blocului. a fost primul lucru pe care am vrut sa l fac. nu am de unde sa l iau. cei de deasupra mea sunt batrani si mi se pare putin deranjati de apa care curge.
b28cvg, utilizator
da, trebuie sa verific cu asigurarea(pe care o am), insa faptul ca tot curge ma deranjeaza, cheltuielile de reparatii nu ar fi asa mari, sursa ma deranjeaza...miros, umiditate, faptul ca in fiecare zi cade de pe tavan zugraveala...::::(
Chiar daca sunt chiriasi au obligatia de a intretine apartamentul si instalatiile in buna stare. Rugati si politistul de proximitate sa ia legatura cu ei si sa-i faca sa inteleaga necesitatea unei bune convietuiri.