Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Test poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Test poligraf

Buna seara.
Subiectul propus de mine a fost intors pe toate partile, am citit pe internet cateva opinii interesante despre acest test poligraf.
Saptamana trecuta am sustinut , pe cheltuiala mea, un astfel de test la unul dintre cabinetele particulare care, mi-a iesit favorabil, am spus adevarul,
Sunt invinuit intr-un dosar si pe mine m-ar ajuta foarte mult sa fie luat in considerare acest test, as aduce un plus in apararea mea.
Considerati ca va fi admis rezultatul acestui test sau va trebui sa repet acest test cu un psiholog propus de organele de cercetare penala? Sunt dispus si sa-l repet cu cine vor ei numai sa imi fie luat in seama(rezultatul va fi acelasi oricunde l-as sustine).
Va multumesc
Rezultatul acestui test poate fi admis cand se solicita de catre organele de urmarire penala ( daca l-ati efectuat pe cheltuiala dvs , il puteti doar depune la dosar ) si numai coroborat ( impreuna) cu alte probe care va dovedesc nevinovatia.
In penal , sarcina probatiunii apartine organelor de urmarire penala ,dvs. urmand ca in masura invinuirilor care va vor fi aduse , sa va dezvinovatiti cu probe ( acte , martori , alte probe acceptate de lege)
alexandrugroza a scris:

.
Saptamana trecuta am sustinut , pe cheltuiala mea, un astfel de test la unul dintre cabinetele particulare care, mi-a iesit favorabil, am spus adevarul,
Sunt invinuit intr-un dosar si pe mine m-ar ajuta foarte mult sa fie luat in considerare acest test, as aduce un plus in apararea mea.
Considerati ca va fi admis rezultatul acestui test sau va trebui sa repet acest test cu un psiholog propus de organele de cercetare penala? Sunt dispus si sa-l repet cu cine vor ei numai sa imi fie luat in seama(rezultatul va fi acelasi oricunde l-as sustine).
Va multumesc

Nu se va admite rezultatul testului efectuat la un cabinet particular. Se va solicita testul, daca este cazul, din oficiu ori la cerere, de catre organul de urmarire penala si se va efectua la cabinetul psihologului judiciar din cadrul politiei. Oricum nu este proba acceptata in justitie.
m.belu, utilizator
Rezultatul unui test poligraf (efectuat intr-un laborator acreditat si agreat de parchet) nu este folositor decat intr-o faza incipienta a cercetarilor, pentru a-si forma organele de cercetare o cat de mica parere daca se afla pe o pista falsa sau pe calea cea buna.
Nu este proba in instanta.
Nu exista , nicio obligatie expresa prevazuta de lege pentru ca organele de urmarire penala sa ia in considerare ( ramane la latitudinea lor ) un test facut pe cheltuiala unei parti , atata timp cat acestea nu au dispus in mod oficial efectuarea unui astfel de test.
Pe de alta parte , asa cum am aratat si cum este stabilit de lege , acest test (dispus de catre organele abilitate) poate fi luat in considerare , numai coroborat cu alte probatorii
Va multumesc pentru raspunsuri.
Consider ca ar putea fi luat in considerare acest rezultat sau daca se vrea, sa se repete de catre specialistul ales de ei intrucat se poate corobora cu declaratiile martorilor pe care i-am propus.
Pe de alta parte, este ciudat ca au ales sa il testeze tocmai pe cel care a facut plangere penala impotriva mea, iar rezultatul lui a fost ca minte cu privire la cele relatate de el.
Este posibil ca si rezultatul lui sa imi fie mie de folos in aparare?