Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Testul poligraf
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Testul poligraf

as vrea sa stiu daca testul poligraf este acceptat ca proba in instanta?
Nu este acceptat ca proba.
Poligraful nu este mijloc de proba, dar concluziile testului poligraf pot fi valorificate, în planul unei soluţii, doar în calitate lor de indicii care, coroborate cu alte elemente de fapt conduc către o anume concluzie.
Da, cel mai adesea organul de urmarire penala uzeaza de acest procedeu stiintific.

Insa, mie imi pare ca ar trebui sa existe o camera cu geam oglinda si avocatul sa aiba si el dreptul de a asista.
Exista o problema daca medicul psiholog politist il enerveaza pe cel care va fi supus testului poligraf.

Spre exemplu, de curand un client mi-a spus ca a fost injurat de mama in momentul premergator testului si s-a enervat...
Din acest motiv sustine ca a picat testul.
Am mers in mod special la locul de detentie ca sa aflu care e treaba cu testul poligraf de l-a picat ca mie nu imi parea vinovat.

Instanta insa nu a luat in seama testul poligraf cand l-a condamnat, ignorandu-l total...

Un alt martor nu a putut fi testat deoarece rezulta ca el ar fi vinovat ( sau ca nu se putea stabili ...) insa era exclus asa ceva...si nu s-a mai efectuat in continuare...

Poate ca instanta a vazut ceea ce am vazut si eu si din acest motiv nu a facut nicio referire...mai ales ca eu ma uit foarte atent pe unde se uita instantele chiar si daca nu par sa se fi uitat acolo...
Personal, eu nu recomand acesta testare in nici o situatie, stiu ca in ochii organului de urmarire penala se poate astfel ridica un semn de intrebare, o indoiala, dar imi asum acest risc.
In acest caz nu a avut avocat la urmarirea penala.
A acceptat testarea la poligraf.

Nu am urcat niciodata unde se face testarea la poligraf dar eu cred ca exista geamuri oglinda si procurorul sau politistul se uita...
Se spune ca avocatii nu au voie acolo...dar nici eu nu am avut test poligraf pana in prezent la client.
Ba respinge parchetul sau politia daca cer eu, ba resping eu daca vor ei...
Si tot asa...