avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Testul poligraf
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Testul poligraf

as vrea sa stiu daca testul poligraf este acceptat ca proba in instanta?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:00, 18 Ianuarie 2014
Nu este acceptat ca proba.
Poligraful nu este mijloc de proba, dar concluziile testului poligraf pot fi valorificate, în planul unei soluţii, doar în calitate lor de indicii care, coroborate cu alte elemente de fapt conduc către o anume concluzie.
Da, cel mai adesea organul de urmarire penala uzeaza de acest procedeu stiintific.

Insa, mie imi pare ca ar trebui sa existe o camera cu geam oglinda si avocatul sa aiba si el dreptul de a asista.
Exista o problema daca medicul psiholog politist il enerveaza pe cel care va fi supus testului poligraf.

Spre exemplu, de curand un client mi-a spus ca a fost injurat de mama in momentul premergator testului si s-a enervat...
Din acest motiv sustine ca a picat testul.
Am mers in mod special la locul de detentie ca sa aflu care e treaba cu testul poligraf de l-a picat ca mie nu imi parea vinovat.

Instanta insa nu a luat in seama testul poligraf cand l-a condamnat, ignorandu-l total...

Un alt martor nu a putut fi testat deoarece rezulta ca el ar fi vinovat ( sau ca nu se putea stabili ...) insa era exclus asa ceva...si nu s-a mai efectuat in continuare...

Poate ca instanta a vazut ceea ce am vazut si eu si din acest motiv nu a facut nicio referire...mai ales ca eu ma uit foarte atent pe unde se uita instantele chiar si daca nu par sa se fi uitat acolo...
Personal, eu nu recomand acesta testare in nici o situatie, stiu ca in ochii organului de urmarire penala se poate astfel ridica un semn de intrebare, o indoiala, dar imi asum acest risc.
In acest caz nu a avut avocat la urmarirea penala.
A acceptat testarea la poligraf.

Nu am urcat niciodata unde se face testarea la poligraf dar eu cred ca exista geamuri oglinda si procurorul sau politistul se uita...
Se spune ca avocatii nu au voie acolo...dar nici eu nu am avut test poligraf pana in prezent la client.
Ba respinge parchetul sau politia daca cer eu, ba resping eu daca vor ei...
Si tot asa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testul poligraf vasile2013 vasile2013 Pot sa solicit in cursul urmaririi penale, organului de urmarire, ca mijloc de proba efectuarea testului cu poligraf?... (vezi toată discuția)
Controverse privind proba cu testul poligraf cezarad cezarad Doresc sa va intreb care este temeiul juridic pe care il poate invoca un avocat in cursul judecatii unui apel cu privire la administrarea probei cu TESTUL ... (vezi toată discuția)
Condamnat nevinovat FlorinDatcu FlorinDatcu Buna ziua.Am fost condamnat la 4 ani cu executare nevinovat,fara sa cunosc persoanele implicate in dosar,doar pentru ca ma uraste atat de tare cel care zice ca ... (vezi toată discuția)