Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Testul poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Testul poligraf

Pot sa solicit in cursul urmaririi penale, organului de urmarire, ca mijloc de proba efectuarea testului cu poligraf?...

In scopul sustinerii si probarii punctului dv de vedere,aveti dreptul sa solicitati autoritatii responsabile in cercetare ca partea sa sustina testul poligraf
Trebuie sa cunoasteti ca testul poligraf se desfasoara numai avand la baza voinţa/acordul . Subiectul nu poate fi obligat sa fie supus testarii,
Da, nimeni nu poate fi obligat sa fie testat cu poligraful iar rezultatul testului nu constituie mijloc de proba (dovada), deoarece nu are nici validitate, nici incredere. Mai multe pe [ link extern ]
Multumesc...doream sa aflu, daca coroborat cu alte mijloace de proba poate prezenta o oarecare relevanta...:)
Aprecierea difera de la caz la caz in aceasta privinta.

In unele cazuri instanta a apreciat ca testul poligraf duce la o concluzie neindoielnica de vinovatie prin coroborare cu alte probe nu foarte clare si a aplicat 25 de ani de inchisoare pentru trafic internatioanal de droguri ( dupa achitare in prima instanta) din ceea ce am vazut in dosare unde am avut si eu clienti, iar in alte cazuri nu au facut deloc vorbire de testul poligraf desi inculpatul il picase si poate ca era cam singurul aspect care sa formeze o idee mai clara fata de ceea ce se afla la dosar ca si confuzie generala in privinta probelor certe.

Singurul lucru cert ca si afirmatie este ca testul poligraf orienteaza organul de ancheta penala pe o pista sau pe alta.

Testul poligraf nu constituie mijloc de proba dar are...caracter stiintific...

Nu am auzit ca cineva sa fi trecut testul poligraf si sa fie condamnat penal.
Doar cei care l-au picat au fost condamnati.
A nu se crede insa ca am vazut pana in prezent achitare pe baza testului poligraf trecut desi existau probe si de o parte si de alta.

In cazurile mele cand il cer eu se respinge de organul de ancheta penala, iar cand il vrea acuzarea il resping eu... si una peste alta va spun ceea ce vad ca patesc alti inculpati in cauze unde am si eu clienti...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat