Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumãtate din salariul mediu brut pe economie;

Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumătate din salariul mediu brut pe economie, in anul anterior?

mulumesc anticipat
aha...deci referitor la "patrime" s-a modificat in 2001, si e valabila de atunci. multumesc

iar dc au fost mai multe luni cu venituri peste aceasta "patrime", spuneti ca se poate returna pe acele luni fara piererea pensiei definitiv?
Este vorba de suspendarea platii pensiei. Plata pensiei se va relua atunci cand veti obtine venituri pana la o patrime din salariul mediu brut pe economie.

Pe lunile in care ati depasit aceasta cota erati obligat sa solicitati suspendarea pensiei.
si acum, dc n-am stiut de acest lucru, ce se intampla sau ce ar trebui facut?

tin sa spun ca va multumesc pt rasp de pana acum
Sunt doua variante :
1. fie mergi la Casa Judeteana de Pensii si le explici situatia
2. fie astepti sa-ti comunice ei acest lucru
multmesc :); apreciez ajutorul