avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumãtate din salariul mediu brut pe economie;

Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumătate din salariul mediu brut pe economie, in anul anterior?

mulumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: lucrockit , utilizator 11:44, 20 August 2008
aha...deci referitor la "patrime" s-a modificat in 2001, si e valabila de atunci. multumesc

iar dc au fost mai multe luni cu venituri peste aceasta "patrime", spuneti ca se poate returna pe acele luni fara piererea pensiei definitiv?
Este vorba de suspendarea platii pensiei. Plata pensiei se va relua atunci cand veti obtine venituri pana la o patrime din salariul mediu brut pe economie.

Pe lunile in care ati depasit aceasta cota erati obligat sa solicitati suspendarea pensiei.
si acum, dc n-am stiut de acest lucru, ce se intampla sau ce ar trebui facut?

tin sa spun ca va multumesc pt rasp de pana acum
Sunt doua variante :
1. fie mergi la Casa Judeteana de Pensii si le explici situatia
2. fie astepti sa-ti comunice ei acest lucru
multmesc :); apreciez ajutorul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea pensiei de urmas Aleximo Aleximo Am 19 ani si de 2 ani si jumatate beneficiez de pensie de urmas in urma decesului tatalui meu..daca ma angajez si pe cm e trecut salariul minim pe economie imi ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas tomescu Maria tomescu Maria Am avut pensie de urmas dar m-am angajat cu 17.04 2008 si am luat si pensia pe luna mai 2008.Acum ma pune sa returnez pensia pe amandoua lunile.Este ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas cumulata cu salariul AnnaMaria_ru AnnaMaria_ru Buna ziua! Nu reusesc sa ma lamuresc cu aceasta pensie de urmas. Cumulul pensiei de urmas cu salariul nu trebuie sa depaseasca 1/2 sau 1/4 din salariul mediu ... (vezi toată discuția)