Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intretine dublu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intretine dublu

Buna! mama mea acum 15 ani a facut contract de intretinere cu o femeie care acum are 98 aniDar si mama e in varsta asa ca doreste la randul ei sa faca contract de intretinere cu mine,fiul ei.Se poate sa-mi lase mie garsoniera in schimbul intretinerii ei si al batranei de 98 ani_?Cum se procedeaza fiindca batrana e senila nu mai aude si vede slab,in plus nici nu se poate deplasa la notar. Multumesc f mult celor ce o sa-mi raspunda!
Am uitat sa spun ca acum cativa ani mama si cu femeia in varsta au vandut garsoniera cumparand in acelasi bloc dar la et.1 o alta garsoniera.In contractul de v_c apar la cumparatori mama si femeia in varsta , aceasta din urma avand drept de uzufruct. Asta inseamna ca s-a transmis nuda proprietate?
E vremea concediilor ,bag seama!:D
Da ! Mama dvs are nuda proprietate si doamna uzufruct viager care se va stinge la moartea dansei si se va radia de la cartea funciara. Raspunsul meu la intrebarea initiala I'l gasiti mai sus.
Deci nu e vorba de un contract de intretinere ci vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct doar pentru batrana.Daca nu mai aveti frati, surori, cea mai rapida si ieftina cale de rezolvare e testamentul olograf din partea ambelor doamne.
Am o sora si un frate