Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... bani primiti din greseala in cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

bani primiti din greseala in cont

buna,am un card de cumparaturi [editat] si vreau sa stiu daca este corect ceea ce a facut banca?In data de 18.07.2011 au facut o greseala si mi-au bagat in cont suma de 500ron ca sa aflu ca in data de 01.08.2011 am minus 500 ron pe card,eu banii i-am cheltuit fara sa stiu de aceasta greseala,nu-mi convine sa raman restant din cauza bancii,ce sa fac si la cine sa ma adresez in legatura cu aceasta problema?va multumesc
gi-jane2, moderator
E de presupus ca v-a convenit cand v-au virat acei bani. Daca nu va vor penaliza pe dvs pt greseala lor, eu zic ca e totul Ok.
Cand v-a fost prezentata oferta cu creditarea cu acea suma trebuia sa reactionati. Inca de cand ati achizitionat acel card vi s-a explicat fie ca veti fi scutit un nr de luni de la rambursarea creditului fie ca periodic vi se va incarca in cont o suma de bani pe care insa va trebui sa o rambursati intr-un anumit termen. Chiar ati crezut ca se fac astfel de pomeni? Mai ales de catre banci.
nu zic ca nu mi-a convenit ca mi-a bagat banii aceia dar daca nu aveam [editat] online nu stiam de aceasta greseala,eu zic ca trebuia sa ma anunte
gi-jane2, moderator
Iar ei or sa zica ca nu trebuia sa intrati in bani...
chiar daca i-au bagat din greseala, dvs i-ati cheltuit si fiind vb oricum de un card de credit, trebuie sa-i inapoiati la data scadenta ce apare pe raportul de activitate