Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum trebuie sa fac plangere penala impotriva unei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum trebuie sa fac plangere penala impotriva unei comisi de cenzori

vreau sa fac plangere penala impotriva comisiei de cenzori care nu au verificat acte intr-o obste de munte .cum trebuie sa procedez?
va multumesc!
Plângerile penale se adresează organelor de cercetare ale poliţiei judiciare sau procurorului de la parchetul competent teritorial .
dacă plângerea o îndreptaţi greşit, la un organ necompetent, acersta o va trimite organului competent.
Vedeţi Art. 222 C. pr. pen. pentru a afla elementele care trebuie să se regaseasă în cuprinsul plângerii şi pentru a va orienta cam ce trebuie sa scrieţi.
Multumesc! Ati putea sa imi zpuneti la ce articol as putea sa ii incadrez de cei din comisia de cenzori ca nu si au facut teaba nu au verificat nici un act ?
va multumesc!
Indreptati plangerea intemeiata pe abuz in serviciu :

Art. 246
Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor
Fapta funcţionarului public, care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu ştiinţă, nu îndeplineşte un act ori îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.