Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

unde pot reclama un functionar public care a facut un abuz in serviciu ,in urma caruia am fost prejudiciata?:training:

Art. 246, C. pen., consta in fapta functionarului public, care, in exercitiul atributiilor sale de serviciu, cu stiinta, nu indeplineste un act ori il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o vatamare a intereselor legale ale unei persoane.Sau Abuzul in serviciu prin ingradirea unor drepturi (art. 247 din Codul Penal) este fapta functionarului public care ingradeste folosinta sau exercitiul drepturilor unui cetatean, ori creeaza pentru acesta situatii de inferioritate pe temei de nationalitate, rasa, sex sau religie.
Daca fapta respectivului functionar , datorita caruia ati fost prejudiciata, corespunde vreuneia dintre modalitatile enumerate mai sus, depuneti o plangere penala la politie sau parchet.