Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Suntem doi frati,mama a decedat si avea ca buri un apartament cu trei camere si doua locuri de veci. Fratele a locuit cu ea(locuieste si in prezent). Refuza sa se prezinte la dezbaterea mostenirii(in termen de 6 luni). Cum sa procedez intr-o astfel de situatie?
Adresati-va notarului cu o cerere de dezbatere succesorala. Notarul il va cita pe fratele dvs. Daca acesta nu se va prezenta nici in urma citarii, notarul va suspenda dosarul de dezbatere succesorala si va va indruma catre instanta de judecata.
Nu asteptati pana la expirarea termenului de optiune succesorala. In caz contrar, fratele va putea sa va opuna exceptia prescriptiei dreptului de optiune.