avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contabilitate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contabilitate PFA

Bună ziua! Am înființat anul acesta un PFA cu impozitare reală. Anul acesta din ce am văzut nu trebuie să depun bilanț contabil la 30 iunie. Dar la sfârșitul anului 2011? Venitul declarat este sub 35000 Euro. În afară de declarațiile de venit din 15.06, 15.09 și 15.12 ce obligații mai am? Plătesc și CAS la datele menționate! Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 07:13, 10 August 2011
Buna seara

PFA nu depun bilant ; bilantul este o raportare specifica celor care lucreaza cu contabilitate in partida dubla (srl, sa )
In 2012 aveti obligatia de depunere a declaratiei de venit realizat , cod 200 .
Thanis a scris:

Bună ziua! Am înființat anul acesta un PFA cu impozitare reală. Anul acesta din ce am văzut nu trebuie să depun bilanț contabil la 30 iunie. Dar la sfârșitul anului 2011? Venitul declarat este sub 35000 Euro. În afară de declarațiile de venit din 15.06, 15.09 și 15.12 ce obligații mai am? Plătesc și CAS la datele menționate! Vă mulțumesc!



CAS (contributia la asigurarile sociale = contributia la pensii), se plateste lunar (271 lei).
In cazul in care aveti si un contract de munca, trebuie sa mergeti la Casa de Pensii sa declarati. Incepand cu data acestei declaratii veti fi scutit de plata acestei contributii.

CASS (contributia la asigurarile sociale de sanatate) se plateste trimestrial la datele pe care le-ati mentionat mai sus (111 lei/trimestru), urmand ca anul viitor, pe baza deciziei de impunere pe care o veti primi de la administratia financiara sa vi se faca regularizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa cu norma de venit, taxe si impozite pe o luna kingbt kingbt Bună ziua, Vreau să-mi deschid o FPA cu normă pe venit în domeniul [b]Comerţ cu casete video, DVD-uri...[/b]. 1. Îmi ajunge diploma de facultate de ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa dee dee dee dee Buna ziua, as dori sa deschid un PFA pentru a desfasura activitate manichiura unghii tehnice dar si sa comercializez produse pentru acest gen de manichiura. ... (vezi toată discuția)