avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o nelamurire judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o nelamurire judecatoreasca

Buna ziua ..ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns mai concret ,,parinti mei au facut casa pe terenul unei batrine in 69 ,s-au inteles cu ea sa o lase sa stea si ea intro camera ,,cind au inceput sa se lungeasca cu casa batrina s-a razgindit spunindui ca, nu le mai da casa si ea ar vrea bani pe teren ,,tatal meu a zis ca ii da bani pe teren numai prin tribunal ,asa si facut batrina l-a dat in judecata si a vrut toti bani o data in tribunal,,tatal meu i-a facut un cec cu numele ei si toti bani care i-a dar i-a dat in tribunal prin executor judecatoresc ,,acum dindui bani nu a mai venit batrina sa ii dea actul pe teren ,hotarirea din 1970 nu este irevocabila ..noi nu putem face acte pe casa nici pe teren deoarece in hotarire nu scrie ca bani care i-a dat batrina este specific pe teren,scrie ca este pentru intelegerea lor ,mentionez ca batrina nu avea copii atunci avea peste 70 de ani in 1970 cind s-au judecat ,avea numai o sora care nici ea nu avea copii,acum tatal meu este decedat de 1 an si noi copii vrem sa facem actele in 4 parti egale ,avem si mama in viata ,suntem in proces cu cauza uzcapiune ,batrina nu are adresa nu gasim pe nimeni ..intrebarea mea este ,Putem sa o bagam la ziar si cu 2 martori sa inaintam procesul mai repede sa se judece in lipsa ,,nu stiu ce drep avem noi si daca avem..sau cit drep are mama la aceasta parte ..daca aceasta dureaza mult sau putem face mai repede finalizarea procesului ,,sunt in proces de 1 an si deabea in sept avem prima infatisare ,este al treilea avocat care ne amina de vro 3 ani tot cautam acte si acte ...un raspuns va rog ,,,cu mult respect anticipat ...stefania
,
Este dificil daca ati deschis actiune pentru constarea uzucapiunii in contradictoriu cu mostenitorii celi care a instarinat terenul pentru ca daca nu se realizeza procedura cu acestia sau nu sunt cunoscuti nu o sa se finalizeze cauza. Putei mai lejer sa formulati o asemenea actiune in contradictoriu cu unitatea dministrativ teritorila - primaria. Desigur, daca cunoasteti descendetii sorei celei care a vindut si adresa lor ii putei cita si prin mica publicitate intr-un ziar cu raspindire nationala
dupa ce un avocat vede actele va lamureste ce este de facut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O nelamurire judecatoreasca stefaniajohnston stefaniajohnston Ce ar trebui sa fac in acest caz mentionez ca suntem 4 frati si procesul este uzcapiune cu batrina care are terenul decedata si tatal meu este tot decedat cu ... (vezi toată discuția)
Nelamurire proces stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua am si eu o nelamurire daca poate cineva sa ma ajute in privinta unui process care este pe rol.Sunt in proces de uzcapiune din 2010 si nu se mai ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire,, stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua o intrebare va deranjez,,,Parinti mei sunt divortati de 24 de ani ,,prin divort mama mea a cistigat casa avind atunci 2 copii minori ,,in timpul ... (vezi toată discuția)