Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act copropietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act copropietar

Buna Ziua
Imi spuneti va rog daca pot ca impreuna cu sotul meu sa o trecem in actul nostru de propietate pe care il avem pe casa si terenul nostru,pe cumnata mea cu parti de egale cu noi - 50/50 %.
Cui trebuie sa ma adresez,ce acte trebuie sa prezint,ce taxe mi se pecrep si daca trebuie sa fie prezenta cumnata mea deoarece nu locuieste in acelasi judet cu noi.

Multumesc frumos
ii puteti vinde sau dona 50% si da, trebuie sa fie prezenta.
am uitat sa scriu ca nu va veti putea razgandi, odata facuta operatiunea
gi-jane2, moderator
Daca faceti donatie o sa fiti scutiti de impozitul pe tranzactie care vi s ar fi preceput la vanzare.
Onorariul, cat si impozitul daca o sa optati pt vanzare, se calculeaza in functie de evaluarea imobilului din expertizele imobiliare pt uzul notarilor.
Actele in ambele variante se fac autentic, la notar. Va tb certificat fiscal, cadastru obligatoriu, daca este intabulata se va cere extras de autentificare, daca imobilul este apartament adeverinta de la asociatia de proprietari precum ca at platit cheltuielile de intretinere, ultima factura de lumina. Pt vanzare certificat energetic insa nu este obligatoriu, consemandu se declaratia partilor ca sunt de acord sa incheie contractul si far a acesta.
dvs si sotul dvs puteti vinde sau dona cota de 1/2 cumnateit dvs. actele le faceti la notar.