Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC (angajatorul in faliment)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC (angajatorul in faliment)

buna ziua.
pe data de 16.08.2011 inceteaza concediul de crestere si ingrijire copil.tocmai am aflat ca societatea angajatoare este in faliment si as vrea sa stiu daca beneficiez de somaj si cine ar trebui sa-mi elibereze sau mai exact sa-mi semneze toate adeverintele si actele necesare pentru intocmirea dosarului de somaj.
1. Chiar de zilele acestea mergeti la lichidatorul judiciar care se ocupa de administrarea firmei in acesta perioada.
2. Faceti o cerere de incetare a suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
3. Lichidatorul judiciar o sa va dea apoi un preaviz de 20 de zile lucratoare dupa care va emite decizia de concediere cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea locului de munca) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
4. Tot lichidatorul judiciar va elibereaza actele necesare pentru somaj.