Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administratorul are dreptul sa vanda ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administratorul are dreptul sa vanda ?

Buna ziuna,

Am o intrebare: Administratorul, in acelasi timp asociat unic la o firma cu activitatea principala de consultanta (cod. caen 7022), dar si activitate secundara (comertul cum amanuntul (papetarie si birotica)), are dreptul sa vanda produsele comercializate ?
De mentionat ca se vinde doar persoanelor juridice (firme), nu persoanelor fizice (exclus casa de marcat).
Administratorul NU are carte de munca, nu figureaza ca angajat la firma, este administrator prin actul constitutiv emis de ORC.

Va multumesc
florin89, utilizator
Daca esti administrator numit la ORC ai voie sa faci aproape orice in societate, inclusiv sa vinzi. Chiar daca nu ai contract de munca esti liber sa faci treaba asta.
Daca activitatea de comert care este trecuta ca obiect secundar este si autorizata la ORC (nu este suficient sa fie ca obiect secundar in statut) atunci da, administratorul poate sa faca aceasta activitate.
@procmarci,

Activitatea de comert este trecuta ca obiect secundar si este autorizata si la ORC (firma a primit certificat constatator pentru comertul cu amanuntul+alte activitati pentru care s-a cerut autorizatie).

Deci este in regula daca administratorul vinde produsele de papetarie si presteaza servicii de consultanta, fara a figura ca angajat ?
Multumesc
florin89, utilizator
Nu conteaza ca administratorul are sau nu contract de angajare, el functioneaza in baza mandatului prevazut in actul constitutiv.
DA, poate.