Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturare - caen
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturare - caen

Supun atentiei dvs. urmatorul caz:

Firma care vinde: SRL, caen 7022 (consultanat in afaceri si management)

Clientul: o alta firma care are nevoie de imbunatatirea unui soft IT.
Imbunatatirea acestui soft presupune programare IT.
Programarea o realizeaza unul dintre angajatii primei firme, dar acest angajat are nevoie sa elibereze factura clientului sau.
Clientul este deacord ca pe factura sa scrie consultanta it, sau consultanta in tehnologia informatiei.

Codul caen al firmei care elibereaza factura este 7022 (principal) dar in codurile secundare are trecute si alte caen referitoare la producerea de soft.

Din cate stiu, in acest caz firma nu poate produce soft, asa este?

Se poate activa codul caen referitor al producere de soft, dar sa ramana activ si 7022? Pot exista 2 caen principale?

Cum anume am putea elibera factura, astfel incat sa fie legal si sa nu avem probleme?

Din experienta dumneavoastra, imi puteti spune ce riscuri are firma daca elibereaza facturi (avand in vedere situatia descrisa mai sus)?

Multumesc?

Citez mai jos din codul caen 7022.
Am putea sa ne incadram cuva in partea subliniata? Angajatul firmei ofera consultanta pentru imbunatatirea programului, dar este si cel care realizeaza fizic codul programului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanţă, îndrumare sau asitenţă operaţională pentru firme şi servicii publice cu referire la:
- proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control bugetar,
- consultanţă şi asistenţă acordată firmelor şi serviciilor publice pentru planificare, organizare eficientă şi control, managementul informaţiei etc.

Această clasă exclude:
- proiectarea de software pentru sisteme contabile (6201)

Multumesc!
facturati softul fara probleme,

o societate nu poate avea doua activităti princilale

activitatile secundare sunt tot activitati comerciale ale societăţii

diferenta dintre activitatea principala si activitatea secundara este doar de apreciere a fondatorilor cum că acea activitate va predomina dar nu ca va fi singura activitate

inainte de a incepe sa desfasoare oricare dintre activitati societatea comerciala este obligata sa inscrie la Registrul comertului o declaratie pe propia raspundere, sa obtina autorizatia administrativa de funcţionare (de la Primarie), sa declare la ANAF punctul de lucru, iar in anumite cazuri sa obţină şi alte autorizări ori să efectueze anumite înregistrări (aviz de mediu, aviz de la Pompieri, avizul directiei sanitare, autorizatie de la Prefectură...)
Firma a desfasurat pana acum doar activitati conform caen principal 7022.
In caen secundare (in actul constitutiv) firma are trecut si 6201.

Firma are foarte multe caen secundare.
Sa inteleg ca firma poate sa desfasoare in acelasi timp activitatile corespunzatoare celor 2 caen: 7022 si 6201 ?

Este legal? Trebuie ca firma sa activeze inca un cod caen? (asa am auzit)

De exemplu: " O firma care face soft poate sa aiba si un magazin de legume fructe? daca firma are cele 2 caen trecute in actul constitutiv (caen secundar, principal) ?
anitsirc, utilizator
societatea poate desfasura simultan mai multe activităti comerciale (da, chiar aprozar şi conceptie soft, doar fonetic acestea sunt putin incompatibile)

codurile CAEN sunt folosite in principal pentru evidente statistice

notiunea de activare de activitate este improprie

corect se foloseste institutia autorizarii activitătii trecute in actul constitutiv

in majoritatea cazurilor autorizarea presupune înregistrarea la Registrul Comertului a unei declaratii pe proprie raspundere
indiferent daca este activitate principala sau secundară, înainte de a începe o activitate, aveţi următoarele obligaţii:

1. declaratie la Registrul Comerţului a punctului de lucru
2. declaratie la Registrul Comerţului privind respectarea legislatiei specifice activitătii
3. obţinerea certificatului fiscal pentru punctul de lucru (daca este cazul - mai mult de 5 angajati în altă localitate decât cea de resedinţă a sediului)
4. declaratie la ANAF privind infiintarea punctului de lucru
5. obtinerea de alte avize, acorduri, autorizatii, pentru diverse activităti (mentionate in legi speciale ce reglementează desfăşurarea unor activităţi)
6. Obtinerea autorizatiei administrative de la Primarie
Cred ca toate aceste autorizatii (cele care erau necesare) au fost obtinute la infiintare de catre firma care a intermediat infiintarea srl-ului.
SRL-ul nu are nevoie de:
- autorizatie de la primarie,
- nu are nevoie de punct de lucru (deoarece activitatea de consultanta se desfasoara la sediul clientului)
- nu are angajati