Forum Discuţii juridice Executare silită ipoteca
Discuție deschisă în Executare silită

ipoteca

exita un bun care este ipotecat pentru 2 imprumuturi diferite, credite bancare
pentru primul imprumut, implicit prima ipoteca, se plateste rata. pentru cel de-al doile nu se plateste rata si se ajunge in situatia executarii silite. se poate executa imobilul pentru ipoteca ulterioara?
ce se intampla in acest caz, bunul fiind ipotecat cu rang 1 pentru primul imprumut la care nu sunt probleme.
se poate executa imobilul pentru ipoteca ulterioara?

Legea permite executarea silita a bunurilor cu sarcini.
ce se intampla in acest caz, bunul fiind ipotecat cu rang 1 pentru primul imprumut la care nu sunt probleme

Distributia pretului cunoaste anumite particularitati in sensul ca, in primul rand , va fi indestulat creditorul in favoarea caruia a fost constituita ipoteca de rang I.
vin amandoi sa-si recupereze banii