Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... insotirea minorului in afara granitelor romaniei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

insotirea minorului in afara granitelor romaniei

buna ziua,
sunt matusa din partea mamei a minorului de 11 ani. vreau sa merg cu minorul inafara ue, respectiv in turcia, minorul are pasaport individual dr parintii sunt despartiti,custodia a revenit mamei prin hotararea de divort.tatal cu care nu se afla in relatii foarte bune se alfa in italia pe perioada nedeterminata.intrebarea este pentru a iesi din romania doar eu si minorul imi trebuie neaparat imputernicirea si de la tata sau imi este suficient cea de la mama( ea avand custodia ) si cazierul judiciar , eventual documentul care atesta cui ii este dat custodia?
va multumesc anticipat pt raspunsuri
Aveti nevoie de pasaportul minorului, hotararea de incredintare cu mentiunea ca este irevocabila, procura din partea mamei prin care isi da acordul sa va deplasati cu minorul in Turcia, in perioada X, cazierul d-voastra judiciar si o asigurare medicala pentru copil.
Declaratie! Nu procura. Declaratie acord prin care mama isi da acordul ca fiul sa calatoreasca in turcia in perioada .... Insotit de dvs. In acea declaratie va fi mentionata si hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila prin care I se dadea mamei spre ingrijire si educatie copilul. De asemenea tb sa aveti cazier judiciar. Numai parintii care insotesc copii nu au nevoie de cazier, restul persoanelor, inclusiv bunicii au nevoie de acest act.