Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua, mama a murit in 2002, nu am facut succesiunea, avem un apartament, tata cred ca s-a recasatorit anul trecut ( 2010) , altfel nu si-ar fi schimbat numele. Are femeia asta sanse la aprtament ?
Daca bunul a fost comun al mamei si al tatalui atunci tatal dvs. are 50% lui plus 12,5% din jumatatea mamei iar dvs. 37,5% din jumatatea mamei.

La decesul tatalui, daca va avea loc inainte de decesul sotiei veti primi 46% din partea tatalui adica 83,5% din apartament iar sotia tatalui va avea 12,5% din apartament.

Daca tatal decedeaza dupa sotie veti primi tot apartamentul.
Ar fi bine sa faceti succesiunea.
Actuala sotie nu va avea decat drept la mostenirea sotului daca el va deceda inaintea ei.
Atata timp cat el traieste ea nu poate mosteni si nu poate avea niciun drept.
Vedeti si precizarile date de Alex.