avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua, mama a murit in 2002, nu am facut succesiunea, avem un apartament, tata cred ca s-a recasatorit anul trecut ( 2010) , altfel nu si-ar fi schimbat numele. Are femeia asta sanse la aprtament ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 07:55, 11 August 2011
Daca bunul a fost comun al mamei si al tatalui atunci tatal dvs. are 50% lui plus 12,5% din jumatatea mamei iar dvs. 37,5% din jumatatea mamei.

La decesul tatalui, daca va avea loc inainte de decesul sotiei veti primi 46% din partea tatalui adica 83,5% din apartament iar sotia tatalui va avea 12,5% din apartament.

Daca tatal decedeaza dupa sotie veti primi tot apartamentul.
Ar fi bine sa faceti succesiunea.
Actuala sotie nu va avea decat drept la mostenirea sotului daca el va deceda inaintea ei.
Atata timp cat el traieste ea nu poate mosteni si nu poate avea niciun drept.
Vedeti si precizarile date de Alex.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa ... randomjoker randomjoker Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa nasterea mea cu alt barbat (care are o fiica dintr-o casatorie anterioara) Aceastia au dobandit ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei tatalui Floryyn1983 Floryyn1983 Buna ziua! Mama mea a murit acum 7 ani iar tata s-a recasatorit de curand cu o femeie care incearca din rasputeri sa obtinaun loc unde sa isi petreaca ... (vezi toată discuția)
Ai vreun drept la apartament cand un parinte este decedat? andra.2010 andra.2010 Buna ziua, cand eram mic mama a murit iar noi ( pt ca mai am un frate) am ramas cu tata, dupa cativa ani s-a recasatorit cu o femeie care are si ea o fata din ... (vezi toată discuția)