Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare societate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare societate

buna ziua.o societate care are ultimul termen la tribunal in septembrie si se radiaza a avut raport de inspectie fiscala cu decizie de impunere confirmata acum. organul fiscal nu mai are timp sa se inscrie cu aceasta decizie la masa credala, pt ca societatea se va radia in septembrie. lichidatorul nu a cerut raspunderea administratorilor, dar organul fiscal odata cu raportul de inspectie fiscala a facut si sesizare penala. Ce se intampla cu sumele din decizia de impunere dupa radiere, pt ca organul fiscal nu se mai poate inscrie cu ele in dosar? Dar cu sesizarea penala ce se intampla? se vor continua cercetarile? se pot indrepta cu sumele din decizie catre administratori daca lichidatorul nu a facut acest lucru?
fiscul se va opune inchiderii procedurii, iar daca se inchide va declara recurs
la politie se va face un dosar penal pe evaziune fiscala si probabil si alte infractiuni.
vorbiti cu lichidatorul si cu un avocat sa conteste urgent decizia de impunere a fiscului, dar nu in cadrul dosarului de insolventa , ci separat
se opune lichidarii
face recurs
recupereaza prin plangere penala, etc