Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare

proprietarii care locuiesc in blocurile catalogate cu risc seismic 1(bulina rosie) sunt obligati sa isi asigure locuinta?
Potrivit Legii nr.260/2008, toti proprietarii de locuinte sunt obligati sa le asigure impotriva dezastrelor naturale.
"Locatarii apartamentelor care se afla in blocuri din clasa I de risc seismic nu isi vor putea asigura locuintele impotriva dezastrelor naturale pana atunci cand imobilele nu vor fi consolidate.

Aceasta interdictie vine odata cu cererea firmelor care se ocupa de asigurari locuinte de a nu oferi polita obligatorie cladirilor cu bulina rosie."
[ link extern ]
Nu, blocurile cu bulina nu se asigura pana nu sunt reabilitate.
Dar casele monument instoric, vechi de peste 100 de ani, se asigura?
Atata timp cat imobilul respectiv se afla pe listele autoritatilor locale ca avand risc seismic NU sunteti obligat la incheierea asigurarii. Dupa o eventuala reconsolidare, veti putea incheie asigurarea obligatorie conform legii.