Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare nume

Buna,

Daca am o alta cetatenie si in actele romanesti sunt Andrei si in cele ungare sunt Andras si sunt casatorit la amabasada Ungariei..........Romania accepta cea casatorie cu numele de Andras?
Ambasada Romaniei la Londra spune ca nu......ca sunt o alta persoana.........dar nu sa intamplat schimbare numai traducere in alla limba

Multumesc pentru raspunsuri
Ambasada din Londra are dreptate.Faptul că pe certificatul de căsătorie vi-sa scris numele altfel decât este în actele de stare civilă întocmite în România nu înseamnă că v-ați schimbat numele, doar că vi-sa întocmit în mod greșit un act de stare civilă. Actul greșit întocmit trebuie rectificat.
Numele nu se traduce, ci se transcrie.
Daca pe un anume il cheama Albu Ion, daca se va traduce un act al acestuia in engleza, nu-l va chema White Jhon.
Trebuie facuta indreptare de eroare materiala.
Marcel Mihalache, Avocat