Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Unul din soti(sotul) are un apartament inainte de casatorie.Sotul proprietar decedeaza.Nu sint copii la mijloc.Casatoria a durat 25 ani.Dupa moartea sotului proprietar cine mosteneste apartamentul?
prin lege sotia !
sotia in concurs cu alte clase de mostenitori ai defunctului- parinti, frati etc. cota sotiei difera functie de clasa de mostenitori cu care vine in concurs
exista fratii sotului decedat si nepoti.
jumatate ia sotia, jumatate vor imparti fratii intre ei. daca exista frati decedati, cota acestora, o impart mostenitorii lor
multumesc.