Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CE SE INTAMPLA CAND SEMNEZI DOCUMENTUL OFICIAL DE ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CE SE INTAMPLA CAND SEMNEZI DOCUMENTUL OFICIAL DE MARTOR ?

Dupa ce dai o declaratie de martor scrisa de mana , la un anumit timp esti chemat si ti se cere sa semnezi aceeasi declaratie pe un formular tipizat sub juramant .Ce inseamna aceasta din punct de vedere a stadiului cercetarii pentru cel aflat ca invinuit intr-un dosar penal ? Urmeaza cumva trimitera in instanta ?
Urmeaza inceperea urmaririi penale si apoi propunerea de punere in miscare a actiunii penale sau de incetare a urmaririi pe anumite considerente. Daca se va pune in miscare actiunea penala de catre procuror, urmeaza ca acesta prin rechizitoriu, ce reprezinta actul de sesizare a instantei sa trimita catre aceasta.
In functie de probatoriile administrate in cauza , urmeaza sa se administreze eventuale alte probatorii sau sa se inainteze dosarul la parchet cu o propunere de incepere sau neincepere a urmaririi penale.
Daca ati dat declaratia la parchet solutia de restituire a dosarului catre politie , pentru completarea cercetarilor , cele de neincepere a urmaririi penale sau de inaintare a dosarului in instanta cu rechizitoriul intocmit , pentru ca acea cauza sa fie dedusa judecatii, apartin procurorului de caz.
Radu Gabrian, Mediator