Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

In martie 2010 sotul a fost “angajat” la o firma cu sediul in alta localitate din judet, punctul de lucru fiind in orasul nostru. I s-a facut contract de munca , vizat de ITM din localitatea respectiva. Au fost niste neintelegeri cu patronul si au cazut de accord sa incheie raporturile de munca la sfarsitul anului. I s-a transmis o instiintare de incetare a contractului de munca, semnata la fel de ITM, precum si cartea de munca. Ultima rubrica completata in CM este insa incetarea somajului datorita angajarii, completata de ITM din localitatea noastra. CM nu a fost dusa de angajator la ITM pentru scanare, iar perioada cat a lucrat la acest angajator nu apare nicaieri, si binenteles nu este platit nimic la CAS, pensii, etc.
Ce se poate face in acest caz ?
Sunt doua posibilitati :
1. mergeti la fostul angjator si solicitati eliberarea unei adeverinte de vechime pentru perioada lucrata , potrivit art.34 alin.5 C.mun. si art.8 alin.3 din HG nr.500/2011.
2. In masura in care, din motive obiective, angajatorul se afla in imposibilitatea de a elibera un astfel de document se poate solicita inspectoratului teritorial de munca din raza caruia angajatorul isi desfasoara activitatea eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte elementele continute in registru, astfel cum a fost intocmit si transmis de catre angajator.

Pentru neplata contributiilor la bugetul de stat trebuie sa il cheme in judecata pe fostul angajator pentru a fi obligat la plata acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic