Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tarif despagubire rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tarif despagubire rovigneta

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o opinie avizata.
Am omis in lunile ianuarie si februarie sa achit taxa de rovigneta, m-am trezit la realitate in martie, am achitat-o, am crezut ca am scapat nepenalizat, dar, din pacate fac naveta Bucuresti- Ploiesti, asa ca dupa 6 luni au inceput sa curga amenzile. Am fost in concediu si am gasit deja 7 bucati.
Procesul verbal are doua parti, una de 125 de lei AMENDA catre Bugetul de stat care se plateste la Trezorerie- m-am executat de 7 ori si unaparte in fiecare proces verbal de Tarif de Despagubire de (echivalentul) a 28 Euro, adica fix taxa de rovigneta pe un an
Intrebare, la aceasta , data de 7x28 Euro:
Trebuie neaparat sa le platesc de sapte orice i 28 Euro solicitati sau ar fi suficient numai o plata xde 28 Euro ca sa dispara cauza, respectiv faptul ca nu detineam aceasta rovigneta, tinand cont de faptul ca pentru greseala de a fi circulat fara Dansa(rovigneta)am platit in fiecare zi amenda de 125 de lei
Va multumesc, cu precizarea ca a trecut la aceasta data termenul de 15 zile in care puteam contesta Procesul verbal;
Ati platit vreo amenda plus o despagubire?
Restul se poate incerca sa le anulati in instanta.
Puteti incerca sa anulati in instanta doar plata celor 28 euro avand in vedere ca nu puteti platide 7 ori taxa de drum pt un an de zile dar amenda nu cred ca o sa v-o anuleze. Dar e bine sa incercati.
Nu este in regula: nu am rovigneta doar de o luna, pana atunci am platit-o. De ce sa platesc despagubire pe un an intreg ? Practic, platesc taxa de drum de 2 ori, o data am platit-o pe 11 luni si a doua oara, prin despagubirea aceasta.