avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... santaj si fals in declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

santaj si fals in declaratie

in urma cu cateva zile, am avut o relatie cu un alt barbat , necunoscut pana atunci. acesta , la final, a scos un mic briceag si mi-a cerut tot ce aveam la mine. am chemat politia si prima data am dat o declaratie falsa, spunand ca barbatul a aparut ca din senin si mi-a luat ce aveam la mine, dar politistii m-au amenintat ca daca nu spun tot adevarul , ma aleg si eu cu un dosar penal. am spus tot ce am stiut atunci.
politistul care mi-a luat declaratia finala ,de atunci ma tot ameninta, ma santajeaza ca va vorbi cu familia mea pe care , din intamplare o cunoaste, si ca va merge la toate ziarele sa spuna despre mine si chiar la protv. el vroia in schimbul tacerii sale, sa scriu in declaratie numai ce zice el.

de exemplu , m-a fortat astfel sa semnez declaratia in care infractorul mi-a cerut bani cu imprumut si atunci cand nu eram atent mi-a luat toti banii si bunurile. de asemenea m-a fortat sa nu zic nimik de briceagul acela si de loviturile primite de la infractor, sub pretextul ca la medicina legala se va veda sperma pe mine si va avea alte motive sa se duca la ziare. am vorbit neoficial cu alti colegi de-ai lui, si le-am zis si lor de briceag, dar ei au inceput sa ii ia lui apararea spunand ca inveentez bazaconii si mi se va face si mie dosar penal pentru prostiile pe care le inventez.

eu nu doresc sa merg la proces, nu am timp sa plec de la servici, sunt din alt oras decat cel in care s-a produs infractiunea. dar el insista sa vin la citatiile lui, altfel va da totul in vileag.
nu stiu ce sa mai fac sa scap de politistul santajist. va rog sa ma ajutati.
el mi-a zis ca nu am nici o dovada ca m-ar fi amenintat sau m-ar fi santajat cu ceva. pe tot parcursul intrevederii cu el , imi vorbeste foarte urat, extrem de jignitor.
le-am spus si parintilor mei intr-un final, de furt, fara sa le precizez de relatia cu acel barbat sau de acel politist, ei s-au dus la el si el deja a inceput sa toarne cate ceva, de exemplu ca pe plaja care s-a produs infractiunea eram nud.
De la bun inceput ati gresit prin declaratia nu tocmai adevarata pe care ati dat-o si politistul respectiv va stie slabiciunea.Nu are dreptul sa publice in presa sau televiziune amanunte despre vreun dosar penal pe care il instrumenteaza.
Daca nu doriti tragerea la raspundere a infractorului, de ce ati mai apelat la politie? Trebuie bine gandite fiecare actiune pe care o inteprindeti.
Desigur ca acel politist nu procedeaza deloc conform legii, va ameninta, santajeaza...etc, ati putea sa ii faceti plangere, insa trebuie sa si probati si din cate vad...nu vreti decat sa scapati de el.
Va recomand sa apelati la un avocat, v-ar putea descalci si cu siguranta politistul va avea alt comportament cand aveti un aparator.
de la infractor imi doream bunurile. dintre acestea numai banii i-am vazut inapoi. politistul cu pricina mi-a spus s-ar putea sa apara si celelalate.
eu nu vreau sa mai dau ochii nici cu infractorul, nici cu politistul.
vreau sa plec in alt oras, acolo unde si lucrez de fapt.
as dori sa stiu daca pot lua celelalte bunuri de la politie prin intermediul parintilor mei care raman in orasul unde s-a infaptuit infractiunea.
de asemenea, nu am nici posibilitatea de a reveni mereu la fiecare din citatiile politistului, mai ales ca el m-a asigurat ca voi fi citat la procesul infractorului. as dori sa stiu daca retragerea plangerii prealabile ma va scuti de prezentarile la proces.
radu1212 a scris:

de la infractor imi doream bunurile. dintre acestea numai banii i-am vazut inapoi. politistul cu pricina mi-a spus s-ar putea sa apara si celelalate.
eu nu vreau sa mai dau ochii nici cu infractorul, nici cu politistul.
vreau sa plec in alt oras, acolo unde si lucrez de fapt.
as dori sa stiu daca pot lua celelalte bunuri de la politie prin intermediul parintilor mei care raman in orasul unde s-a infaptuit infractiunea.
de asemenea, nu am nici posibilitatea de a reveni mereu la fiecare din citatiile politistului, mai ales ca el m-a asigurat ca voi fi citat la procesul infractorului. as dori sa stiu daca retragerea plangerii prealabile ma va scuti de prezentarile la proces.



Depinde pentru ce s-a facut plangerea, sunt cazuri in care impacarea partilor sau retragerea plangerii nu este suficienta si cercetarea penala poate continua.
Multumesc frumos pentru ajutor, d-nule Groza.
Am depus o declaratie referitoare la bunurile sustrase, dar si una in care ceream inceperea urmaririi penale pentru infractiunea de furt.
as dori sa stiu daca pot retrage vreo declaratie sau sa fac vreo cerere ca sa nu se mai continue procesul, la care nu am nici timpul si nici posibilitatae de a participa.
la cine as putea apela decat cred eu tot la politistul care mi-a luat ultima data declaratia si cu care ma tot vad din 2 in 2 zile. dar el e cam recalcitrant cand aude ca nu doresc sa ma vin la citatii.
radu1212 a scris:

Multumesc frumos pentru ajutor, d-nule Groza.
Am depus o declaratie referitoare la bunurile sustrase, dar si una in care ceream inceperea urmaririi penale pentru infractiunea de furt.
as dori sa stiu daca pot retrage vreo declaratie sau sa fac vreo cerere ca sa nu se mai continue procesul, la care nu am nici timpul si nici posibilitatae de a participa.
la cine as putea apela decat cred eu tot la politistul care mi-a luat ultima data declaratia si cu care ma tot vad din 2 in 2 zile. dar el e cam recalcitrant cand aude ca nu doresc sa ma vin la citatii.

Pentru infractiunea de furt nu se poate retrage plangerea deoarece este vorba despre o plangere penala,nu una prealabila si odata ce ati sesizat politia actiunea penala se va pune in miscare din oficiu. Se va putea retrage plangerea numai daca cel care a furat este o ruda sau daca locuiti impreuna cu faptuitorul/invinuitul, dar nu este si cazul dvoastra.
O solutie ar fi sa declarati ca v-ati inselat in privinta faptului ca v-ar fi sustras bunuri, puteti spune ca le-ati gasit ulterior si nu e vina faptuitorului.

Alte discuții în legătură

Furt maryalice09 maryalice09 Buna ziua. Sunt cu cineva de un an si mi-am petrecut saptamana la el (mentionez ca nu suntem impreuna). Aseara a venit in vizita un prieten de-al lui si au ... (vezi toată discuția)
Trafic de influenta/inselaciune? xuser xuser Un infractor care merge la victima si ii zice \"retrageti plangerea, ca am pile in politie,etc si va fi mai rau de tine decat de mine\" poate fi tras la ... (vezi toată discuția)
Redepunere plangere dia2882 dia2882 Mi-i s-a depus o plangere pt sustragere de bunuri din casa,fiind incadrata ca membru al familiei(stateam in gazda).Ulterior,m-am inteles cu reclamantul si si-a ... (vezi toată discuția)