Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta stagiu de cotizare pentru pensii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta stagiu de cotizare pentru pensii

Buna ziua,

am o nedumerire, poate ma puteti ajuta.Azi a venit un fost angajat la noi la sediu, sa imi ceara o adeverinta cu dovada stagiilor de cotizare pentru pensii, deoarece el se pensioneaza si cei de la pensii ii cer si aceasta adeverinta de la fiecare angajator in parte, in conditiile el are si carnet de munca completat la zi.
Aveti idee unde gasesc un model de adeverinta ?

Multumesc #-o
La sectiunea " Documente utile" din partea dreapta a ecranului aveti un model de adeverinta vechime 2011. Cartea de munca o are completata doar pana la 31 decembrie 2010. De la 1 ianuarie nu se mai foloseste.
Da stiu, dar el este plecat de la noi din 08.2010. A lucrat in intervalul 2005-2010 (completat in c.m.) . Ei vor pe aceasta perioada dovada..... .
Dovada stagiului de cotizare o ia de la Casa de Pensii ... angajatorul ii elibereaza o adeverinta de vechime pentru perioada lucrata ... contra unei taxe fixe , Casa de pensii elibereaza un certificat de stagiu de cotizare ... probabil solicita altceva sau in evidenta Casei de pensii acea perioada nu apare - nu s-a platit CAS , nu s-a depus declaratii etc.