Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art.373 C .pr. civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art.373 C .pr. civ

Prevederile art.373 din C.pr.civ. sunt aplicabile si in cazul existentei unui credit de la institutie financiara nebancara CETELEM INF SA ,pe care acesta aprecieaza nerestituita in totalitate , in sensul , ca este necesara hotararea judecatoreasca de admitere a executiei silite ?
Da.
Indiferent de titlul natura titlului executoriu, executorul judecatoresc are obligatia de a solicita instantei de executare incuviintarea executarii silite.
Instanta poate sa incuviinteze cererea executorului judecatoresc sau poate sa o respinga.
este obligatoriu sa existe o cerere de incuviintare a executarii silite de catre instanta de judecata.
In cazul in care creditorul este din Bucuresti , iar debitorul din Cluj , care este instanta de executare ?
Instanta competenta este cea de la Cluj ...