Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

buna ziua .tatal meu a lucrat 14 ani si 11 luni cu grupa 1 de munca .a lucrat ca miner in subteran doresc sa stiu daca poate iesi la pensie partial anticipata el implinind virsta de 60 ani pe 10 septembrie 2011
Cred ca ati facut o greseala in legatura cu varsta.Pe Legea 19/2000 era pensionar la 56 de ani si 7 luni.Va rog sa reveniti cu data nasterii si stagiul pe care l-a avut,a muncit doar 14 ani si 11 luni ca miner si pe urma a stat acasa?