Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract inchiriere proprietar persoana juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract inchiriere proprietar persoana juridica

in cazul in care proprietarul unui imobil este persoana juridica - societate comerciala iar aceasta inchiriaza imobilul,
mai este sau nu necesara inregistrarea contractului de inchiriere la administratia finaciara?
In cazul unei persoane juridice care inchiriaza un spatiu pe care-l detine si care are dreptul de a inchiria acest imobil se factureaza cu TVA?
Din ce am vazut in Codul Fiscal (art.141 alin (2) lit e) ) aceasta operatiune ar fi scutita de plata TVA...
Eu (persoana fizica) primesc lunar factura pentru chirie cu un TVA inclus. Este corect?