Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasirea domiciliului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasirea domiciliului

sotia mea a parasit domiciliul de aproape 1 an de zile lasandu-ma cu un copil minor in varsta de 2 ani si de atunci nu a mai dat nici un semn ,ce sanse am sa raman cu toate drepturile asupra copilului minor in urma intentarii divortului de catre mine?
Sanse foarte mari !

Dar prin instanta va dura cateva luni, un an, vor fi citati martori, autoritatea tutelara, vei cheltui multi bani si vei pierde definitiv orice relatie cu MAMA copilului tau.

Exista, prevazuta de lege, o cale mult mai rapida ( cateva zile - saptamani), mai putin costisitoare ?i cea ce este mai important restauratoare ( relatia tata - copil - mama va fi si dupa divort una civilizata si corecta fata de copil) de a va rezolva problema.

Aceasta cale este medierea. Pentru a afla mai multe contactati un mediator.
Constantin A. Z. Ciurel, Consilier juridic
pe baza sa mai mergi la mediere din moment ce ti ai parasit copilul inseamna ca nu esti parinte .deci vreau sa laeg calea de a decadea aceasta persoana din dreptul de mai face asa ceva inca odata