Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz accept plata integrala CASCO Omniasig
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz accept plata integrala CASCO Omniasig

Buna ziua,
Am o problema referitoare la o despagubire in cazul unei asigurari CASCO Omniasig.
Pe scurt este vorba de faptul ca Omniasig nu imi accepta plata totala a reparatiilor, si asta dupa ce inspectorul a semnat constatarea pentru repararea acelor piese. Problema pe care o invoca ei este ca eu as fi avut daune pe piese din caroserie pentru care cer despagubiri.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Daca atunci cand s-a facut constatarea, inspectorul de asigurari nu m-a atentionat cu privirea la zgarieturile vechi care erau prezente pe aceleasi piese pentru care ceream daune, si daca el si-a dat semnatura pe constatare, pentru despagubirea mea pentru acele piese, acum este legal sa imi refuze despagubirea pentru aceleasi piese?
- este legal sa treci o clauza de genul acesta in contract? nu este o clauza abuziva?

"3.2. OMNIASIG nu acorda despagubiri pentru:
3.2.7. Pagube produse acelor parti componente ale autovehiculului ce erau avariate la incheierea asigurarii si sunt mentionate in raportul inspectie de risc, care nu au fost remediate si avizate la OMNIASIG ca atare, pana la data producerii evenimentului asigurat."

Multumesc.
cristidas a scris:

Buna ziua,
Am o problema referitoare la o despagubire in cazul unei asigurari CASCO Omniasig.
Pe scurt este vorba de faptul ca Omniasig nu imi accepta plata totala a reparatiilor, si asta dupa ce inspectorul a semnat constatarea pentru repararea acelor piese. Problema pe care o invoca ei este ca eu as fi avut daune pe piese din caroserie pentru care cer despagubiri.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Daca atunci cand s-a facut constatarea, inspectorul de asigurari nu m-a atentionat cu privirea la zgarieturile vechi care erau prezente pe aceleasi piese pentru care ceream daune, si daca el si-a dat semnatura pe constatare, pentru despagubirea mea pentru acele piese, acum este legal sa imi refuze despagubirea pentru aceleasi piese?
- este legal sa treci o clauza de genul acesta in contract? nu este o clauza abuziva?

"3.2. OMNIASIG nu acorda despagubiri pentru:
3.2.7. Pagube produse acelor parti componente ale autovehiculului ce erau avariate la incheierea asigurarii si sunt mentionate in raportul inspectie de risc, care nu au fost remediate si avizate la OMNIASIG ca atare, pana la data producerii evenimentului asigurat."

Multumesc.

La incheierea procesului verbal de constatare a avariilor este posibil ca inspectorul de daune consemneaza avariile existente. Este posibil ca ulterior, cu ocayia prelucr[rii datelor din dosar sa constate ca unele piese nu au putut fi avariate in accidentul declarat. In acest caz inspectorul refuza plata respectivelor piese.

Contractul de asigurare reprezinta vointa ambelor parti. Prin semnarea contractului Dvs. ati acceptat clauzele cuprinse in contract. Cu alte cuvinte, clauza la care va referiti este legala.
ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto
OK,
Va multumesc pentru raspuns.

Intre timp am aflat si ce s-a intamplat de fapt: domnul de la Omniasig care se ocupa de dosarul meu de daune, pe numele sau Dinu Laurian, a considerat ca, daca am dat un telefon vineri si altul luni (pentru ca nu am primit nici un raspuns) am fost prea insistent. Asa ca dansul a considerat ca este cazul sa pedepseasca interesul meu, un client al companiei unde lucreaza acesta si a decis ca ar fi cazul sa faca cercetari mai amanuntite si sa imi ceara pozele de la contractul de asigurare pentru a imi gasi eventuale probleme pe baza carora sa imi refuze cat se poate din suma de plata.

Pe aceasta ocazie doresc sa multumesc companiei Omniasig pentru ca promoveaza astfel de oameni si incurajeaza un astfel de comportament al angajatilor sai fata de clientii care aleg sa aiba incredere in aceasta companie.

Daca considerati ca este vorba de un abuz puteti reclama cazul la CSA.

Numai bine
Pot sa fac asta, dar obiectiv vorbind, care sunt sansele mele macar ca acel om sa primeasca o sanctiune ? De paguba nici nu indraznesc sa mai sper...

Multumesc
cristidas a scris:

Pot sa fac asta, dar obiectiv vorbind, care sunt sansele mele macar ca acel om sa primeasca o sanctiune ? De paguba nici nu indraznesc sa mai sper...

Multumesc

sanse sunt. Cunosc un caz in care, datorita neplatilor repetate in mod nejustificat a despagubirilor, societatea de asigurare a fost sanctionata drastic.
De asemenea exista si sansa de a recupera paguba .
Succes!!:luck: